Test do diagnostyki endometriozy
W USK 4 w Lublinie trwa nabór 160 pacjentek do badania oceniającego zastosowanie testu do wczesnej diagnostyki endometriozy. Prowadzony przez Agencję Badań Medycznych (ABM) projekt ma na celu weryfikację obecnego na rynku medycznym testu EndoRNA w porównaniu do laparoskopii.
USK 4 w Lublinie jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce, w którym będzie wykonane badanie. Nabór do projektu trwa jednocześnie w Poznaniu, Rzeszowie, Łodzi i Warszawie. Łącznie zostanie przebadanych około 450 kobiet.
Pod koniec kwietnia 2025 r. w USK 4 w Lublinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu projektowi. Uczestniczyli w niej prof. Marek Gogacz i prof. Paweł Miotła z oddziału ginekologii operacyjnej i onkologii ginekologicznej, a także Michał Szabelski, dyrektor naczelny USK 4 w Lublinie, i dr n. med. Kinga Stańczak-Mrozek, przedstawicielka zespołu badaczy z Agencji Badań Medycznych (ABM), kierująca działem wsparcia naukowego projektów niekomercyjnych.
– Zachęcam pacjentki do udziału w tym badaniu, gdyż może się ono przyczynić do zmiany przebiegu schorzenia. Jeżeli rozpoznamy je wcześnie, będzie to związane z ograniczeniem skomplikowanych, często wielospecjalistycznych procedur operacyjnych. W inny sposób leczy się endometriozę w fazie początkowej (wczesną) niż tę w stopniu zaawansowanym (późną) – podkreślił prof. Marek Gogacz, główny badacz w projekcie.
– To nowoczesny test, który być może w wielu przypadkach mógłby zastąpić laparoskopię, dlatego ABM zadecydowała o zainicjowaniu badania własnego oceniającego swoistość i czułość testu w porównaniu do laparoskopii, co pozwoliłoby na szybszą diagnostykę w warunkach ambulatoryjnych, obniżenie kosztów tej diagnostyki, ponieważ laparoskopia jest od testu kilkanaście razy droższa, wreszcie pacjentki mogłyby uniknąć hospitalizacji. Endometrioza to schorzenie będące przyczyną silnych dolegliwości bólowych, nierzadko uniemożliwiających normalne funkcjonowanie lub stanowiących przeszkodę w aktywności zawodowej. Odpowiada też za około 40% przypadków niepłodności. Duży problem stanowi późna rozpoznawalność endometriozy. Najczęściej do jej wykrycia dochodzi wiele lat po pierwszych objawach.
– Zgodnie z wynikami obszernego badania opublikowanego w Stanach Zjednoczonych średni wiek pacjentki, u której stwierdzono endometriozę – to 36 Tymczasem u większości z nich pierwsze objawy pojawiają się w momencie pierwszych miesiączek – podkreślał prof. Paweł Miotła, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej USK 4 w Lublinie.
Nieinwazyjny test, którego zastosowanie będzie badał prof. Marek Gogacz, zdecydowanie pozwoli przyspieszyć postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii. A jest to o tyle istotne, że u pacjentek z endometriozą w miarę upływu czasu maleją też zdolności reprodukcyjne. Czyli w kontekście tych młodych kobiet, które chcą zachować płodność, kluczowe jest to, żeby to rozpoznanie zostało postawione jak najszybciej – podkreślają lekarze.
Wieloośrodkowy, prospektywny eksperyment badawczy prowadzony przez ABM pt. „Badanie porównawcze oceniające zastosowanie nieinwazyjnego testu EndoRNA w rozpoznaniu endometriozy względem laparoskopii” potrwa dwa lata.
– Do tej pory najbardziej znanym standardem potwierdzającym obecność endometriozy była laparoskopia, która jest badaniem inwazyjnym wymagającym hospitalizacji. W ciągu kilku lat ta obecna na rynku tendencja się zmieniała. W wielu obszarach medycyny nastąpił znaczący wzrost zainteresowania metodami nieinwazyjnymi. Właśnie dlatego polska firma we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym postanowiła rozwinąć test EndoRNA mający zastosowanie we wczesnej diagnostyce endometriozy – podkreślała dr n. med. Kinga Stańczak-Mrozek.
Kto może wziąć udział w badaniu?
Badaniem objęte zostaną pacjentki w wieku 18-45 lat, u których objawy kliniczne sugerują obecność endometriozy bądź podejrzenie endometriozy zostało stwierdzone w badaniu USG i/lub MRI, także te, które stosują leczenie hormonalne ze względu na podejrzenie endometriozy.
Z badania w lubelskim ośrodku może skorzystać 160 pacjentek w wieku 18-45 lat podejrzewających u siebie chorobę. Osoby, które zdecydują się na test, będą miały wykonaną również laparoskopię, a otrzymane wyniki zostaną porównane. Udział w eksperymencie klinicznym jest bezpłatny.
aa
fot. Łukasz Głaczkowski/USK 4 w Lublinie
Więcej informacji o badaniu własnym ABM pt. „Badanie po- równawcze oceniające zastosowanie nieinwazyjnego testu En- doRNA w rozpoznaniu endometriozy względem laparoskopii” na stronie: https://endometrioza.abm.gov.pl/
Kontakt dla osób chcących wziąć udział w badaniu:
+48 81 448 51 80
Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30