Rodzice wobec uzależnienia dzieci
Ośrodek – terapia
– Nasza oferta to wyjątkowa Kierujemy ją do rodziców i opiekunów dzieci, którzy doświadczają trudności w związku z tym, że ich podopieczni używają substancji psychoaktywnych i nadmiernie korzystają z Internetu itp. Jeśli ci rodzice chcą rozwijać swoje kompetencje wychowawcze w zakresie budowania dobrych relacji z dzieckiem, a przede wszystkim mieć aktualną wiedzę na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami dzieci i młodzieży, to zapraszamy! – mówi specjalistka psychiatrii, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień dr n. med. Aneta Pyłypczuk, wicedyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień w Lublinie.
– Ten program to pierwszy krok w rozszerzaniu naszej działalności wspierającej najmłodszych klientów – zapowiada Ryszard Śmiech, dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień w Lublinie.
Program czeka na chętnych
Ośrodek, w którym od lat działa Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci, wychodzi z tą propozycją u progu wakacji, kiedy jest więcej czasu na zajęcie się relacjami z najbliższymi, a nie tylko szkołą i pracą.
– O problemach, jakie niosą ze sobą różne uzależnienia, mówi się od dawna, a pogłębiła je z całą pewnością W naszej poradni rocznie przyjmujemy około 400 młodych ludzi. W tym roku tylko w pierwszym kwartale zarejestrowaliśmy już 180 osób, w tej grupie są młodzi ludzie, rodzice, opiekunowie prawni – wyjaśnia Krzysztof Kruk, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień, specjalista terapii uzależnień, podkreślając, że głównym celem ośrodka jest udzielanie pomocy terapeutycznej właśnie tej grupie.
– Pomagamy w formie poradnictwa, psychoedukacji, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, ale są też sytuacje, w których nie wszystkim możemy pomóc, np. kiedy młody człowiek mocno popadł w nałóg. Wtedy rekomendujemy terapie w ośrodku stacjonarnym dla dzieci i młodzieży – mówi Kruk i dodaje: – Nasza młodzież coraz częściej bardzo świadomie podejmuje terapię, chce tej pomocy i dojrzale stara się przywracać równowagę w swoim życiu. Podobne postawy obserwujemy u rodziców, co nas bardzo cieszy. W razie konieczności zapewniamy również konsultacje lekarza psychiatry.
Sięganie po substancje psychoaktywne, ucieczka w świat wirtualnej rzeczywistości nie dzieje się bez powodu. Specjaliści z poradni pomagają zrozumieć przyczyny takiego zachowania i zachęcają do współpracy terapeutycznej.
– Nie trzeba czekać ze zgłoszeniem się do naszej poradni, aż problem zabrnie za Uważamy, że im wcześniej, tym lepiej. Nawet jednorazowe lub kilkukrotne przyjęcie narkotyku jest powodem do rozmowy z terapeutą, podczas której można postawić sobie kilka ważnych pytań – zaznaczają specjaliści.
Szkolić rodziców
– Nasz najnowszy program profilaktyczno-edukacyjny dla rodziców, który chcemy realizować już pod koniec maja, adresujemy do trzech grup: rodziców, którzy chcą zdobyć wiedzę i poszerzyć swoje kompetencje wychowawcze; rodziców, których dzieci miały kontakt z substancjami psychoaktywnymi albo mają problem z nadużywaniem Internetu; rodziców, których dzieci są osobami uzależnionymi – wyjaśnia dr Pyłypczuk. – Generalnie kierujemy naszą propozycję do rodziców chcących zdobyć wiedzę i narzędzia, które pozwolą im rozwijać umiejętności budowania z dzieckiem relacji opartych na szacunku i wzajemnym zrozumieniu.
Szkolenie, którego program przygotował psycholog Jarosław Pełka, składa się z dziewięciu bloków tematycznych (obejmujących zagadnienia, takie jak: czym jest uzależnienie; jak pomóc dziecku w budowaniu poczucia własnej wartości; jakie są założenia dialogu motywującego; akceptacja – najpilniejsza potrzeba wieku dorastania). Szkolenie trwa dziewięć tygodni, tj. 20 godzin zegarowych. Jest bezpłatne i będzie prowadzone w pięciu grupach warsztatowych, zawsze w godzinach popołudniowych.
Pierwsze zajęcia ruszyły 27 maja, a ostatnia grupa rozpocznie zajęcia 31 lipca.
– Zainteresowani już mogą się rejestrować telefonicznie, nie jest wymagane skierowanie – zaznacza dr Pyłypczuk. – Zachęcam też lekarzy, aby kierowali do poradni swoich młodych pacjentów, u których dostrzegają problem, i informowali rodziców, że mamy taki program, z którego warto skorzystać.
Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, nie jest wymagane skierowanie, można się umówić telefonicznie pod numerem: 81 532 29 79 w godz. 8.00-18.00 lub osobiście w Ośrodku Leczenia Uzależnień, ul. Karłowicza 1 w Lublinie.
Anna Augustowska