Refundacja – zasady i problemy
LIL zorganizowała spotkanie w ramach działalności Komisji ds. Lecznictwa Otwartego ORL. Jego tematem były zasady i problemy związane z refundacją. Spotkanie odbyło się w środę 14 maja w siedzibie LIL, w sali konferencyjnej. – Refundacja budzi wiele wątpliwości i wywołuje dużo emocji. Nowe leki, których z roku na rok pojawia się coraz więcej, skomplikowane zasady określania odpłatności i coraz częstsze kontrole NFZ powodują, że trudno poczuć się pewnie, wypisując pacjentom leki – mówiła przewodnicząca Komisji ds. Lecznictwa Otwartego i wiceprezes ORL Wioletta Szafrańska-Kocuń, otwierając spotkanie.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni konsultanci wojewódzcy w trzech dziedzinach: dr Piotr Dziemidok – diabetologia; prof. Andrzej Głowniak – kardiologia i Tomasz Zieliński – medycyna rodzinna.
– Naczelna Izba Lekarska powołała zespół do opracowania takich przepisów, które – mamy nadzieję – zdejmą z lekarzy odpowiedzialność za odpłatność leków. Ale droga jeszcze daleka. Dlatego w gronie lekarzy najczęściej wypisujących leki chcielibyśmy porozmawiać z konsultantami wojewódzkimi będącymi specjalistami w dziedzinach, w których jest najwięcej nowych leków ze skomplikowaną refundacją, o współpracy lokalnie w naszym województwie – wyjaśniała Szafrańska-Kocuń.
Podstawy prawne refundacji przedstawiła zebranym Mariola Szewczak-Daniel, radca prawny LIL, a o finansowaniu refundowanych leków mówiła Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych lubelskiego oddziału NFZ.
aa