Psychoonkologia – niezbędna jak leki
W tym roku mija 30 lat od powstania Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Z tej okazji we wrześniu w Lublinie odbyła się jubileuszowa 15. ogólnopolska konferencja psychoonkologiczna, która stała się okazją do podsumowania dotychczasowej działalności organizacji skupiającej specjalistów zajmujących się diagnozą i niesieniem terapeutycznej pomocy osobom z chorobami nowotworowymi oraz ich bliskim.
– O tym, że psychika, kondycja osobowości odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu onkologicznym, wiemy od dawna. Udowodniono, że pacjent, który jest w dobrej formie psychicznej i czuje się zaopiekowany, lepiej reaguje na leczenie, ma mniej powikłań i co za tym idzie, większe szanse na odzyskanie sił i powrót do zdrowia. Dlatego coraz bardziej dba się, aby psychoonkolodzy byli włączani do pracy w zespołach terapeutycznych opiekujących się chorymi na nowotwory – mówi prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Pomoc psychologiczna powinna być udzielana jak najwcześniej, już na etapie postawienia diagnozy, kiedy chory przeżywa najtrudniejsze chwile, a także później, na każdym etapie leczenia. Podobnie powinno być na innych oddziałach, są już psychokardiolodzy czy psychodermatolodzy.
Ważnym aspektem pracy psychoonkologicznej jest dbałość o jak najlepszą jakość komunikacji medycznej przede wszystkim z pacjentami, ale także w zespołach interdyscyplinarnych i interprofesjonalnych, gdyż od tego w dużej mierze zależy jakość opieki nad chorym z chorobą nowotworową oraz nad jego bliskimi.
To personel medyczny, dobrze przygotowany w zakresie komunikacji z chorym i jego bliskimi, świadomy emocji doświadczanych przez chorego, stanowi o jakości opieki psychospołecznej. Postępowanie z pacjentami i ich rodzinami polega głównie na tym, aby ich wysłuchać. Warto zacząć od prostych pytań: Czego teraz potrzebujesz?; W czym mogę ci pomóc? Stowarzyszenie „Sarcoma” prowadzi kampanię „Tylko dwa słowa”, bo często tylko dwa proste słowa mogą pomóc choremu: „Jestem z tobą”; „Kocham cię”; „Nie opuszczę cię”; „Damy radę”. Tylko trzeba o tym wiedzieć.
Stąd inicjatywa uczestniczącej w konferencji prof. Krystyny de Walden Gałuszko – założycielki i pierwszej wieloletniej Prezes PTPO o powołaniu Krajowej Szkoły Psychoonkologii i organizacji szkoleń dla personelu medycznego.
aa