TRZY PYTANIA DO…
z dr. n. med. Jarosławem Piotrem Furtakiem, Przewodniczącym Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich, Kierownikiem Oddziału Chirurgii Ogólnej SPZOZ Puławy rozmawia dr n. med. Monika Bojarska-Łoś
- Od kiedy istnieje Oddział Lubelski Towarzystwa Chirurgów Polskich?
Początki Towarzystwa Chirurgów Polskich sięgają 1889 roku. Było to jedno z pierwszych towarzystw lekarskich w Polsce. Powstało, aby szerzyć wiedzę wśród chirurgów wszystkich zaborów i funkcjonowało pod nazwą Zjazdy Chirurgów Polskich. Po odzyskaniu niepodległości, w roku 1921 przyjęto nazwę Towarzystwo Chirurgów Polskich. Z kolei rok wcześniej Towarzystwo zaczęło wydawać „Polski Przegląd Chirurgiczny”, który jest jednym z najstarszych czasopism naukowych w Polsce i Europie. Niestety, w żadnym z dostępnych mi źródeł nie znalazłem daty utworzenia Oddziału Lubelskiego.
- Kto może być członkiem i czym zajmuje się Lubelski Oddział TChP?
Może nim zostać każdy lekarz, w tym cudzoziemiec, który posiada specjalizację z chirurgii ogólnej lub innej dyscypliny zabiegowej albo posiada otwartą kartę specjalizacyjną w zakresie dyscyplin zabiegowych. Liczba członków naszego oddziału waha się od 50 do 70. Każdy zainteresowany może być przyjęty po spełnieniu warunków określonych statutem, w tym założeniu indywidualnego konta (online) i uzyskaniu akceptacji przewodniczącego oddziału. Celem statutowym Towarzystwa jest szerzenie nowoczesnej wiedzy medycznej w dziedzinie chirurgii, rozwijanie więzi zawodowych, integracja środowiska oraz – co moim zdaniem najważniejsze – pomoc w podnoszeniu kwalifikacji, szczególnie młodych adeptów chirurgii. Wobec ogromnych braków kadrowych może to zachęcić młodych lekarzy do rozpoczęcia specjalizacji z chirurgii ogólnej.
Dodatkowo w ramach Towarzystwa działa 14 sekcji, które umożliwiają członkom rozwijanie bardziej szczegółowych zainteresowań. W trakcie kolejnych dwuletnich kadencji organizujemy spotkania naukowe z wykładami wybitnych specjalistów i uznanych autorytetów polskiej chirurgii. Podczas takich spotkań mogą również swoją wiedzą i doświadczeniem dzielić się członkowie naszego oddziału, przygotowując prezentację.
- Jakie są kierunki rozwoju współczesnej chirurgii?
Ostatnie lata przyniosły burzliwy rozwój chirurgii robotycznej. Pojawiło się w Polsce wiele ośrodków, które zostały wyposażone w zestawy do wykonywania operacji przy zastosowaniu platform robotycznych. Podobnie jak kilkadziesiąt lat temu laparoskopia, chirurgia robotyczna budzi obawy, a czasami niechęć wśród chirurgów – szczególnie tych starszej daty.
W naszym codziennym życiu coraz częściej stykamy się ze sztuczną inteligencją, a medycyna – w tym oczywiście chirurgia – może być doskonałym miejscem, w którym jej zastosowanie zmieni nasze podejście do diagnozowania i leczenia pacjentów.
Cyfryzacja medycyny i robotyka wejdą szeroko do codziennej praktyki lekarskiej i nie ma od tego odwrotu. Nowe technologie będą wymagały zmian, szczególnie w szkoleniu, ustanowienia nowych standardów i opracowania zasad, jakie mają obowiązywać w nowej, cyfrowej rzeczywistości.