Szpitale kliniczne łączą siły
W przeddzień obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, w poniedziałek 3 lutego, w Sali Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, z władzami uczelni i dziennikarzami spotkali się lekarze – przedstawiciele lubelskich szpitali klinicznych, w których leczeni są pacjenci onkologiczni. Łączymy siły – zapowiedziano.
– Tylko w ubiegłym roku w tych szpitalach przyjęliśmy aż 27 tys. pacjentów z rozpoznanym nowotworem. To o 10% więcej niż w 2023 r. To nie jest dobra informacja. Choć leczymy skuteczniej, pacjentów przybywa, co bardzo nas niepokoi – informował prorektor ds. klinicznych dr hab. n. med. Marek Sawicki, prof. UM.
Prognozy są bardzo niepokojące, przewiduje się, że chorych onkologicznie będzie przybywać i to istotnie, nawet o ponad 80%, jak jest w przypadku raka prostaty – informowała dr hab. n. med. Magdalena Skórzewska, prof. UM z Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. Podkreśliła, że leczenie onkologiczne jest coraz bardziej zindywidualizowane. Lekarze pracują w zespołach wielodyscyplinarnych, które dobierają optymalną terapię dla każdego pacjenta. – Chemioterapia nie jest już jedynym standardem – mamy do dyspozycji liczne programy lekowe, które pozwalają na precyzyjne dopasowanie ścieżki leczenia.
W spotkaniu uczestniczyli obok rektora UM prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Załuska i prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. dr. hab. n. med. Kamila Torresa także eksperci: prof. dr hab. n. med. Rafał Tarkowski, Kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii UM; dr n. med. Aleksandra Kozłowska kierująca Zakładem Radioterapii USK nr 1 i p.o. Kierownika Kliniki Radioterapii UM; dr n. med. Michał Szczyrek z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM; dr n. med. Paweł Polski z Kliniki I Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM, a także prof. dr hab. n. med. Katarzyna Drabko, Kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM i prof. dr hab. n. med. Anna Torres, Kierownik Kliniki Ginekologii Dziecięcej UM.
Spotkanie było poświęcone przedstawieniu potencjału onkologicznego uniwersyteckich szpitali klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podkreślano specyfikę i wszechstronności szpitali klinicznych zarówno w diagnostyce, jak i w metodach leczenia. Specjaliści zwrócili uwagę, że obok nowoczesnego leczenia nowotworów kluczowa jest również profilaktyka. I apelowali o regularne badania kontrolne. – Mamy najlepszych specjalistów, którzy stosują najnowocześniejsze metody. Uniwersytet dysponuje trzema systemami robotycznymi oraz wysoko wykwalifikowaną kadrą, która potrafi z nich korzystać – mówił prof. dr hab. Rafał Tarkowski, Kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej. – Im wcześniej nowotwór zostanie rozpoznany, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie. Wyjątkową czujność trzeba zachować w profilaktyce nowotworu jajnika, bo tu nie ma testów przesiewowych, a choroba nie daje wczesnych objawów.
W Polsce diagnozuje się rocznie około 1100–1200 nowych przypadków nowotworów u dzieci, a ich wyleczalność przekracza 80%, co jest możliwe dzięki ścisłej współpracy ośrodków, stosowaniu najwyższych standardów diagnostycznych oraz wielodyscyplinarnej terapii obejmującej chemioterapię, chirurgię i radioterapię – wyjaśniała prof. dr hab. Katarzyna Drabko, Kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej.
W Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii w USK nr 4 w Lublinie na 8 tys. hospitalizacji prawie połowa to pacjenci onkologiczni. Plus 850 osób, które są leczone procedurami ambulatoryjnymi. To częściowo efekt starzenia się populacji, ale mamy też ogromną pulę palaczy, którzy zaczynali palić jeszcze w latach 70., a to generuje olbrzymią liczbę rozpoznań raka płuca – tłumaczy dr n. med. Michał Szczyrek z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii USK nr 4 w Lublinie.
W czasie tego spotkania prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, prof. dr hab. Kamil Torres, przedstawił nowo utworzone Biuro Prasowe UM: – Będzie platformą komunikacji między naszymi szpitalami. Mam nadzieję, że kompleksowość i efektywność ich współpracy jeszcze bardziej się zacieśni oraz że uda się pokazać to, co rzeczywiście wspólnie robimy każdego dnia. Biuro będzie łączyło uczelnię i cztery placówki kliniczne: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy i Uniwersyteckie Centrum Stomatologii.
Anna Augustowska