Medycy grali w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
Jedni wrzucali pieniądze do skarbonek albo kwestowali, inni brali udział w licytacjach i akcjach profilaktycznych towarzyszących tegorocznemu finałowi WOŚP. To już tradycja, że osoby związane z ochroną zdrowia wspierają coroczną akcję Jerzego Owsiaka.
Studentka UM Marcelina Gębska, wolontariuszka WOŚP i prezeska Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Medycznego założyła wirtualną skarbonkę WOŚP. W chwili zamknięcia było w niej 30 303 zł. Trafiały tu pieniądze z aukcji i dobrowolne datki.
W niedzielę 26 stycznia odbył się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku grała dla onkologii i hematologii dziecięcej. W Lublinie główne wydarzenia zorganizowano w Galerii Olimp, gdzie były występy i różne atrakcje. Na jednym ze stoisk można było spotkać lekarzy z Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, którzy przez kilka godzin udzielali porad oraz przedstawicieli Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie. Na młodych uczestników 33. Finału WOŚP czekały tu materiały plastyczne, z których powstawały kartki walentynkowe.
W tym samym czasie w Galerii Vivo studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prowadzili akcję profilaktyczną, podczas której mierzyli ciśnienie, poziom cukru, analizowali skład ciała, określali grupę krwi. Przekazywali też wiedzę o zdrowiu: od profilaktyki raka szyjki macicy czy próchnicy przez warsztaty pierwszej pomocy po rozmowy z najmłodszymi w Szpitalu Pluszowego Misia. Akcję organizowały: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii i Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych.
Natomiast studenci z Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stali za przedsięwzięciem, które trwało od 11 do 27 stycznia. Na platformie Facebook przyszli lekarze organizowali licytacje w ramach „UMLub gra z WOŚP”. Ich przedmiotem były aktywności, usługi, przedmioty czy uczestnictwo w różnych wydarzeniach: pół dnia z dziekanem Wydziału Lekarskiego UMLub, konsultacje z anatomii, asystowanie podczas dyżuru czy tort bezowy od studentki kierunku lekarsko-dentystycznego.
2500 złotych to najwyższa kwota całej akcji. Tyle zaoferowano za obraz Krystyny Głowniak przedstawiający Kazimierz Dolny. 1020 złotych (przy cenie wywoławczej 30 zł) wylicytowano za naszywkę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i była to chyba najostrzejsza aukcja tegorocznego „UMLub gra z WOŚP”. Sześciokrotne przebicie z 50 na 300 zł jest efektem licytacji dnia spędzonego z Zespołem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie pod przewodnictwem dr hab. n. med. Beaty Rybojad.
Gdy zamykaliśmy to wydanie miesięcznika, trwała jeszcze internetowa licytacja szczególnej pracy plastycznej: „Drzewa życia” ozdobionego imionami jego autorów – dzieci leczonych w lubelskim szpitalu z powodu choroby nowotworowej i korzystających ze sprzętu kupionego w ramach poprzednich zbiórek. Aukcję prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie, a „Drzewo życia” z kolorowymi serduszkami powstało jako forma wdzięczności dla WOŚP.
W czasie finału WOŚP zagrał też lekarz stomatolog, członek Komisji Kultury LIL Krzysztof Sak ze swoim zespołem Rock’n’Rok z Radzyńskiego Ośrodka Kultury. – Był to nasz pierwszy koncert w ogóle. Gramy od września 2024 roku – mówił Sak.
(oprac.jkg)