Groźny rak jelita grubego
W Polsce rak jelita grubego jest na drugim wśród mężczyzn i na trzecim wśród kobiet miejscu w rankingu zachorowalności na choroby nowotworowe. Każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita, który stanowi drugą przyczynę zgonów.
Robotyka pomaga
Wczesna diagnostyka raka ma znaczny wpływ na skuteczność terapii. Może znacznie wydłużyć, a nawet uratować życie chorego. Podstawowym badaniem jest kolonoskopia. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie można wykonać bezpłatnie badanie kolonoskopowe w kierunku wykrywania raka jelita grubego.
Jedną ze skutecznych metod leczenia tego schorzenia są zabiegi chirurgiczne wykonywane przy pomocy systemu robotycznego, który zpewnia większą precyzję i mniejsze ryzyko powikłań oraz daje szybszą rekonwalescencję niż w przypadku klasycznych operacji. To sprawia, że zabiegi robotyczne stają się światowym standardem.
52 operacje kolorektalne
Pierwszym z wymienionych systemów od maja ubiegłego roku dysponują m.in. lekarze Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego USK Nr 4 kierowanego przez profesora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dr. hab. n. med. Witolda Zgodzińskiego. 52 operacje kolorektalne w 2024 r. wykonał zespół, na którego czele stanęli dr n. med. Paweł Polski i dr n. med. Adam Alzubedi.
– Efekt zabiegów jest bardzo zadowalający zarówno w kwestii rezultatów leczenia onkologicznego, jak i szybkiego powrotu do zdrowia, bardzo niskiego odsetka powikłań i dobrej tolerancji metody leczenia przez pacjentów – mówi dr med. Adam Alzubedi.
– Dwóch pacjentów z grupy 52 chorych operowanych było z powodu guzów synchronicznych, to znaczy guzów nowotworowych występujących jednoczasowo w różnych odcinkach jelita grubego. Mimo większego zakresu i kompleksowości zabiegu operacyjnego, przebieg pooperacyjny nie odbiegał od przebiegu u pozostałych chorych.
Zanim w USK Nr 4 w Lublinie rozpoczęto pierwsze zabiegi minimalnie inwazyjnego leczenia raka jelita grubego (laparoskopowej chirurgii kolorektalnej) operatorzy, dr n. med. Adam Alzubedi i dr n. med. Paweł Polski, ukończyli szereg warsztatów i kursów z wykorzystaniem platformy robotycznej CMR Versius zakończonych certyfikacją.
Zabiegi kolorektalne są w pełni refundowane przez NFZ.
aa