Niemal 2 tysiące miejsc czeka na studentów UM w Lublinie
Być lekarzem
Wstępne wyniki tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Medyczny wskazują, że najwięcej kandydatów ubiegało się o przyjęcie na stomatologię (28 osób na 1 miejsce). Na drugim miejscu – pod względem popularności – znalazł się kierunek lekarski (14 os. na 1 miejsce).
Rekord! Uczelnia ma spory wybór, bo zarejestrowało się ponad 10 tysięcy osób chętnych do studiowania właśnie na tej uczelni.
O stacjonarne studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim ubiegało się w tym roku 3763 kandydatów, na kierunek lekarsko-dentystyczny 2255 kandydatów, a na farmację 1080 kandydatów.
Jednak ostateczną liczbę studentów poznamy po zakończeniu rekrutacji. Według uchwały uczelnia zakończy ją dopiero 14 października br.
– Niewykluczone, że we wrześniu będą jeszcze pojedyncze wolne miejsca na zdrowiu publicznym. Dość powiedzieć, że Uniwersytet Medyczny jest jedyną lubelską uczelnią, która w ostatnim pięcioleciu nie zlikwidowała żadnego kierunku studiów. Niż demograficzny nam niestraszny, jak dotychczas omija szerokim łukiem akademicką medycynę, stomatologię, farmację, pielęgniarstwo i kierunki pokrewne. Tegoroczną nowością są studia drugiego stopnia (magisterskie) dla absolwentów licencjatu z dietetyki. Chętnych nie brakuje – informuje rzecznik Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak.
Na uczelni od 20 lat działają też studia anglojęzyczne, które wciąż przyciągają wielu chętnych. Z początkiem października dowiemy się ilu przybyszów z Europy, Ameryki i Azji zechce studiować medycynę i stomatologię w lubelskim UM. Dziś najliczniejsze grupy studentów anglojęzycznych to Tajwańczycy, Amerykanie i Skandynawowie.
W roku akademickim 2016/2017 Uniwersytet Medyczny przygotował (bez anglojęzycznych):
- 630 miejsc (stacjonarne studia I stopnia),
- 566 miejsc (stacjonarne studia jm),
- 145 miejsc (niestacjonarne studia jm),
- 405 miejsc (stacjonarne studia II stopnia),
- 170 miejsc (niestacjonarne studia II stopnia).
- Ogółem – 1916 miejsc.
aa