Lekarski kalejdoskop
Orkiestra – już 27 raz!
Cała Polska zbierała pieniądze w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która 13 stycznia br. zagrała już 27. raz. Pieniądze trafią na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Na Lubelszczyźnie zbiórkę prowadziło kilka tysięcy wolontariuszy.
Riad Haidar, ordynator neonatologii szpitala w Białej Podlaskiej, od lat aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę. W tym roku był szefem sztabu WOŚP w szpitalu.
Mikołajów wielu
Akcja MotoMikołaje już od 11 lat obdarowuje dzieciaki z placówek medycznych w Lublinie. W grudniu zmotoryzowani Mikołajowie ruszyli spod Zamku Lubelskiego, aby dotrzeć do pacjentów szpitala dziecięcego przy Chodźki.
Mikołaj dotarł też do chorych dzieci ze szpitala im. Jana Bożego, Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych a także do Łęcznej, gdzie spotkał się z pacjentami Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń.
Malowali bombki charytatywnie
Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w Lublinie licytowali bombki, które wykonali wykładowcy Uniwersytetu Medycznego. 12 grudnia w Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego odbyła się akcja charytatywna – Wielka Świąteczna Licytacja Bombek Asystentów. Uzyskano 2555 zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na zakup prezentów dla podopiecznych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w ramach inicjatywy „Miś pod szpitalną choinkę”.
Nowy adres sanepidu
Uroczyste otwarcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie odbyło się na początku grudnia. Sanepid będzie miał teraz jedną siedzibę – w odnowionym budynku przy ul. Uniwersyteckiej 12.
Dla braci lekarzy – Bene Meritum Terre Lublinensi
Neurolog prof. Konrad Rejdak – szef Kliniki Neurologii szpitala przy ul. Jaczewskiego i jego brat okulista prof. Robert Rejdak – szef Kliniki Okulistyki Ogólnej szpitala przy ul. Staszica zostali uhonorowani tytułami Bene Meritum Terre Lublinensi, w kategorii nauka.
Wyróżnienie specjalne otrzymał o. Filip Buczyński, założyciel lubelskiego Hospicjum dla Dzieci Małego Księcia.
Nasze wśród najlepszych
W Rankingu Szpitali 2018 „Rzeczpospolitej” znalazło się 8 szpitali z Lubelszczyzny.
W pierwszej trójce najlepszych szpitali z województwa lubelskiego znalazły się: szpital w Białej Podlaskiej (1. miejsce), szpital „papieski” w Zamościu (2. miejsce) i szpital w Parczewie (3. miejsce).
Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, który uplasował się też na 3 miejscu w kategorii jakości opieki medycznej i na czwartym miejscu wśród zabiegowych szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych. Natomiast szpital w Białej Podlaskiej zwyciężył w rankingu „Bezpieczny Szpital”, który organizuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Grypa zamyka
Tylko w ciągu pierwszego tygodnia stycznia na grypę i infekcje grypopochodne zachorowały blisko 4 tysiące mieszkańców Lublina. W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań niektóre kliniki a także szpitale wstrzymały lub ograniczyły odwiedziny pacjentów. Tak było m.in. w Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku i w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży szpitala przy ul. Staszica, a w SPSK4 odwiedziny ograniczono na wszystkich oddziałach.
Jak leczyć rzadkie nowotwory macicy
Na początku grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej przez dwa dni odbywała się konferencja pt. „Rzadkie nowotwory macicy”. To ważny i aktualny temat, bo stale wzrasta zachorowalność na raka szyjki macicy. Nowotwory kobiece stają się chorobami cywilizacyjnymi. Konferencji towarzyszyły warsztaty, m.in. z elastografii w ginekologii onkologicznej.
SuperSOR ruszył!
Po gruntowym remoncie i modernizacji 15 stycznia br. oficjalnie został otwarty szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Oddział zyskał dodatkową powierzchnię i – co ważne – łóżka. Obecnie mieści się na ponad 1 tys. mkw. powierzchni i dysponuje 12 łóżkami obserwacyjnymi a także m.in. 4 łóżkami dla pacjentów toksykologicznych. Rozbudowa oddziału kosztowała ponad 12 mln zł.