Wojciech Krawczyk (1955-2023)
Dnia 19.08.2023 r. odszedł na zawsze w wieku 68 lat dr n. med. Wojciech Krawczyk – specjalista chorób wewnętrznych.
Wiadomość o jego śmierci z ogromnym żalem przyjęło środowisko lekarskie, dla którego był niekwestionowanym autorytetem, jak również pacjenci, którym dawał nadzieję ratowania zdrowia oraz otuchę w ich cierpieniu i odchodzeniu.
Nasz znakomity Kolega urodził się 19.04.1955 r. w Łodzi w rodzinie kultywującej tradycyjne wartości katolickie i patriotyczne, które ukształtowały prawidłowy kręgosłup moralny przyszłego lekarza. Wydział Akademii Medycznej w Lublinie ukończył z wyróżnieniem w 1979 r.
Swoje zainteresowania z zakresu nefrologii i hematologii kontynuował na studiach doktoranckich. Ich finałem była obrona pracy dyplomowej w Alma Mater 28.11.1991 r.
Aktywność zawodową związał z pracą w oddziale wewnętrznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Chełmie, gdzie zdobywał kolejne umiejętności lekarskie potwierdzone przyznaniem specjalizacji medycznych. Wysoki poziom profesjonalizmu zawodowego oraz umiejętności kierowania zespołami ludzkimi predysponowały go do pełnienia ról menadżerskich w ochronie zdrowia. W latach 1988-2020 pełnił funkcję ordynatora oddziału chorób wewnętrznych, w którego ramach organizacyjnych działały wzorowo stacja hemodializ oraz pracownia endoskopowa o profilu gastroenterologicznym. Ponadto zainicjował uruchomienie poradni przyszpitalnej i dziennego oddziału szybkiej diagnostyki klinicznej.
Jego zaangażowanie zostało docenione przez władze Chełma przyznaniem mu tytułu Chełmianina Roku 2005.
Niezależnie od pracy etatowej w szpitalu prowadził od 1985 r. indywidualną praktykę lekarską w oparciu o wspaniale wyposażoną bazę diagnostyczną, której mógłby pozazdrościć niejeden oddział szpitalny.
Doktor Wojciech Krawczyk dał się poznać jako doskonały lekarz i organizator pracy, doceniany i szanowany przez kierownictwo, współpracowników oraz pacjentów.
Swoją wiedzę oraz bogate doświadczenie zawodowe przekazywał młodszym kolegom, którzy pod jego kierunkiem uzyskiwali kolejne stopnie umiejętności lekarskich. Koordynował nadzór merytoryczny nad 65 programami specjalizacji medycznych, był autorem 85 prac naukowych, publikowanych w renomowanych lekarskich czasopismach krajowych i zagranicznych.
Pomimo ciążących na nim wielu obowiązków zawodowych, wygospodarował czas na uczestnictwo w pracach samorządu lekarskiego, pełniąc od I do IV kadencji funkcję delegata na Okręgowy Zjazd Lekarski oraz zastępcy okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, a ponadto podczas I i II kadencji również delegata na Krajowy Zjazd Lekarski.
Zawód lekarza był jego pasją i powołaniem. Wykonywał go jako profesjonalista wysokiej klasy, człowiek wielkiej kultury i taktu osobistego, ciągle uśmiechnięty, elegancki, uprzejmy, służący radą i pomocą każdej osobie. Jego krótkie, piękne życie nakierowane było na realizację powołania lekarskiego oraz troskę o rodzinę, gdzie sprawdził się jako mąż i ojciec dwojga wspaniałych dzieci oraz dziadek.
Tradycje zawodowe kontynuują jego syn Piotr, specjalista okulistyki, oraz córka Magdalena, będąca specjalistą położnictwa i ginekologii.
Kiedy żegnaliśmy naszego nieodżałowanego Kolegę w piękne wrześniowe przedpołudnie w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów, a następnie na cmentarzu przy ul. Lwowskiej, towarzyszyła nam myśl, iż odchodzi człowiek legenda, pozostawiając po sobie lukę, którą trudno będzie zapełnić. Prosiliśmy jednocześnie Dobrego Boga, aby wynagrodził mu trudy pochylania się nad łóżkiem chorego. To, że będzie go nam bardzo brakowało, jest smutną oczywistością, pozostanie jednak we wdzięcznej pamięci współpracowników i pacjentów.
Jego niekwestionowaną zasługą było kształtowanie właściwych postaw moralnych wielu pokoleń lekarzy, których los postawił na jego drodze życia. Dzięki niemu medycyna stała się dla nich wiedzą opartą na faktach.
NON OMNIS MORIAR
lek. Stanisław Baryła oraz koleżanki i koledzy
Delegatury Chełmskiej LIL