Kardiologia wojskowa z ambicjami
z dr. hab. n. med. Grzegorzem Sobieszkiem kierującym Kliniką i Oddziałem Kardiologii w 1. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Lublinie, rozmawia Anna Augustowska
- Od lipca klinika ma nową lokalizację – jaki są jej największe atuty?
To przede wszystkim komfort dla pacjentów, bo prawie wszystkie sale są dwuosobowe, z łazienką i klimatyzacją, ale także lepsze warunki pracy dla personelu medycznego. Osobny aspekt to kwestia sprzętu i pomieszczeń. Pracownia Hemodynamiki posiada obecnie dwa angiografy najwyższej klasy, a w planach mamy otworzenie Sali Hybrydowej pod kątem zabiegów strukturalnych serca. Najbardziej dumny jestem jednak z bardzo przestronnego Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego pozwalającego na utworzenie Ośrodka Leczenia Niewydolności Serca, szczególnie jeśli chodzi o hospitalizację pacjentów z ostrymi stanami zagrażającymi życiu.
- Został Pan drugim w Polsce proktorem w zakresie zastosowania pompy wspomagającej lewą komorę serca IVAC. Rozumiem, że łączy się to z powyższymi planami?
Zdecydowanie tak. Pompę IVAC stosujemy u pacjentów z wysokim ryzykiem zabiegowym, przede wszystkim właśnie z ciężką niewydolnością serca, którzy bez tego sprzętu nie byliby w stanie przeżyć koniecznych interwencji wieńcowych czy z zakresu elektroterapii.
Leczenie ciężkiej niewydolności serca, a także pacjentów ze wstrząsem kardiogennym wciąż pozostaje dużym wyzwaniem zwłaszcza w naszym regionie, a sam wstrząs kardiogenny to obecnie temat przewodni w pracach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Mamy duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu stanów nagłych, stosujemy także inne rodzaje pomp wspomagających serce (np. Impella) i zamierzamy stworzyć tzw. Shock Team, czyli interdyscyplinarny zespół specjalizujący się w leczeniu wstrząsu.
- W klinice, która jest jednym z zaledwie kilku ośrodków referencyjnych w kraju, wykonywanych jest najwięcej w Lublinie – ok. 1,5 tysiąca rocznie – zabiegów angioplatyki i to także tych najtrudniejszych.
Tak nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość jest dla nas istotna. Rzeczywiście jesteśmy jedną z kilku Pracowni Referencyjnych w Polsce jeśli chodzi o zabiegi CTO (chronic total occlusion), oraz leczenie zmian zwapniałych w naczyniach wieńcowych. Organizujemy warsztaty szkoleniowe (MASTER CTO POLAND, MASTER CALCIUM), na które przyjeżdżają lekarze z całej Polski, gościmy najlepszych polskich i światowych operatorów, to już tradycja od kilku dobrych lat. Nowa lokalizacja i Oddział Kardiologii to jednak nie tylko zabiegi na naczyniach wieńcowych. Staram się budować zespół tak, aby każdy lekarz dążył do tego, by stać się ekspertem w danej wybranej dziedzinie kardiologii. Dlatego zespół elektroterapii, echokardiograficzny, obrazowania kardiologicznego, poradnia lipidologiczna czy zespół specjalizujący się w niewydolności serca prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny. To sprawia, że mamy w dzisiejszych czasach chyba bardzo unikalny system opieki nad pacjentem. Całym zespołem analizujemy wszystkie badania obrazowe oraz status kliniczny każdego chorego. To może wymaga dużo więcej pracy, ale ze względu na holistyczne podejście daje niesamowite korzyści diagnostyczno-terapeutyczne dla pacjenta.
- Czyli jak zwykle tajemnica sukcesu tkwi w ludziach.
Zdecydowanie! Nasz zespół wciąż ma energię do tego, aby się doskonalić i rozwijać.
- Klinika zyskała też coś jeszcze…
Nowoczesną salę audytoryjną dla 80 osób. Dzięki niej mamy teraz idealne miejsce do organizacji warsztatów i szkoleń zarówno z zakresu kardiologii interwencyjnej, elektroterapii, echokardiografii, czy wreszcie kursów przygotowujących do egzaminu z kardiologii, także we współpracy z CMKP. Na sali konferencyjnej znajduje się system transmitujący na żywo zabiegi z Pracowni Hemodynamiki i Elektroterapii, w najbliższej przyszłości będziemy tu szkolić także studentów medycyny.
- Plany na najbliższy czas?
Wystąpienie na konferencji EURO CTO w Stambule, kolejne prezentacje naszego zespołu na zjeździe Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i praca redakcyjna jako Guest Editor w wydaniu specjalnym „Intreventional Cardiology” oraz kolejne w tym roku warsztaty kardiologii interwencyjnej.