Dajmy wsparcie – bądźmy razem
Pierwsza połowa września przedłużyła nam upalne wakacje. Niestety później aura pokazała swoje złe oblicze, powódź na południu Polski przyniosła wielkie zniszczenia i tragedie ludzkie. Gdy piszę te słowa, fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Naczelna Izba Lekarska zobowiązała się koordynować informacje o potrzebach naszych Kolegów dotkniętych powodzią. Można już także wpłacać środki pieniężne do Fundacji Lekarze Lekarzom.
Tymczasem otrzymujemy informacje od lekarzy rezydentów, że mają problemy z zaliczeniem udziału w kursach wymaganych w programach różnych specjalizacji. Kilka lat temu największym problemem były kursy uniwersalne wymagane dla większości lub wszystkich dyscyplin. Stanęliśmy wtedy jako samorząd na wysokości zadania (dzięki zaangażowaniu Przewodniczącej Komisji Kształcenia Medycznego LIL dr Moniki Bojarskiej-Łoś) i Izba zorganizowała dostęp do kursów online z zakresu zdrowia publicznego i z prawa medycznego oraz stacjonarne z ratownictwa.
Dowiadujemy się, że na kursy w ramach konkretnych specjalności bardzo trudno lub wcale nie można się dostać. Dodatkowo rezydenci skarżą się, że kurs „wprowadzający do danej dziedziny” odbywa się na ostatnim roku stażu. Kolejnym problemem jest brak lub za mała liczba wykonanych przez rezydenta procedur, które są wymagane w programie specjalizacji. Powodem może być brak odpowiedniej liczby procedur w danym ośrodku albo zbyt duża liczba rezydentów, najgorzej, jeśli rezydenci nie są w ogóle dopuszczani do ich wykonywania. Czasem lekarz zakończył okres rezydentury, zdał egzamin specjalizacyjny, ale nie został specjalistą, bo nie odbył jednego z kursów lub brakuje mu zabiegów. Traci wtedy status rezydenta, staje się lekarzem bez specjalizacji, co wiąże się ze zmniejszeniem dochodów z pracy.
Zwrócimy się do konsultantów wojewódzkich, dyrektorów i lekarzy kierujących oddziałami o pomoc w rozwiązaniu podobnych problemów. Ponieważ za programy specjalizacji odpowiadają Ministerstwo Zdrowia, CMKP, konsultanci krajowi oraz polskie towarzystwa naukowe – skierujemy nasze skargi poprzez Naczelną Radę Lekarską. Zachęcam, aby ktoś, kto napotkał tego rodzaju przeszkody, przesłał do Sekretariatu LIL lub na mój adres e-mail podany poniżej konkretne przykłady nieprawidłowości (gwarantujemy anonimowość).
Grzegorz Pietras
gpietras@oil.lublin.pl