Andrzej Szczepanowski (1948-2023)
W dniu 1 kwietnia 2023 r. zmarł doktor Andrzej Szczepanowski. Urodził się w Rudniku koło Krasnegostawu. W 12. roku życia przeniósł się do Lublina i uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej, a także w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, które ukończył w 1966 r.
W 1972 r. po studiach na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie rozpoczął pracę w Szpitalu Kolejowym w Lublinie. Od początku zafascynowany był chirurgią i w 1975 r. uzyskał specjalizację z chirurgii ogólnej I stopnia, zaś w 1979 r. – II stopnia. W 1977 r. w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie zainicjował Pracownię Endoskopową Przewodu Pokarmowego, którą kierował i rozwijał. W 1992 r. na Wydziale Lekarskim AM w Lublinie obronił pracę doktorską: Endoskopowa ocena patomorfologicznych zmian błony śluzowej żołądka operowanego z powodu choroby wrzodowej żołądka z uwzględnieniem rodzaju zabiegu oraz czasokresu upływającego od operacji.
Stale pogłębiał swoją wiedzę medyczną, biorąc udział w krajowych i zagranicznych zjazdach i konferencjach naukowych oraz w szkoleniach praktycznych z zakresu endoskopii zabiegowej i chirurgii przewodu pokarmowego. Był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich. Odbywał również staże zagraniczne z chirurgii w szpitalach w Leicester w Wielkiej Brytanii w 1987 i 1996 r., a także w Kopenhadze w Danii w 1995 r.
Ukończył Studium Menadżerskie w zakresie zarządzania i marketingu organizowane przez Izbę Gospodarczą Medycyna Polska, Szkołę Główną Handlową i University of Minnesota oraz studia podyplomowe z zakresu zarządzania organizacjami ochrony zdrowia, prowadzone przez SGH w Warszawie.
W ciągu 50 lat swojej pracy pełnił różne funkcje w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Lublinie: początkowo zastępcy ordynatora, następnie ordynatora oddziału chirurgii, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa, a także dyrektora szpitala. Pełnił też funkcję biegłego sądowego z zakresu chirurgii.
Był zaangażowany w działalność społeczną. Od 1980 r. aktywnie uczestniczył w działaniach NSZZ „Solidarność”. Zasiadał w radach społecznych ds. ochrony zdrowia przy Wojewodzie Lubelskim i Marszałku Województwa Lubelskiego. Był także członkiem lubelskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Andrzej Szczepanowski był niezwykle szanowanym lekarzem z dużą kulturą osobistą, cieszącym się sympatią współpracowników oraz pacjentów. Wychował wiele pokoleń młodych lekarzy. Prawy człowiek o wielkim zaufaniu i autorytecie w środowisku nie tylko medycznym.
Był mocno zaangażowany w rozwój organizacyjny oraz pozyskiwanie aparatury medycznej zarówno dla Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie, jak i po przekształceniach dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. To m.in. dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu szpital ten pozyskał pierwszą na Lubelszczyźnie aparaturę robotyczną „da Vinci”.
Andrzej Szczepanowski to nie tylko lekarz, lecz także człowiek o szerokich zainteresowaniach – miłośnik muzyki, zwłaszcza klasycznej. Kochał przyrodę, uprawiał wiele dyscyplin sportowych, poliglota, miłośnik dobrego kina, patriota rozmiłowany w historii Polski.
Był bardzo rodzinny, zawsze gościnny, uśmiechnięty, z poczuciem humoru, dusza towarzystwa, kochany przez bliższą i dalszą rodzinę. Głęboka wiara kierunkowała go zawsze na potrzeby drugiego człowieka. Nie dbał o bogactwo ani o potrzeby materialne. Niezależnie od swojego czasu wolnego, zawsze bezinteresownie udzielał pomocy medycznej. Nigdy nie był obojętny na potrzeby innych, obdarzał szacunkiem każdego człowieka, zawsze był hojny i potrafił się dzielić z innymi.
Wspaniały, troskliwy i oddany mąż, ojciec i dziadek. Swoją pasję medyczną, którą dzielił wraz z żoną Anną, pediatrą, przekazał swoim wnukom studiującym obecnie na Wydziale Lekarskim UM w Lublinie.
W uznaniu jego szczególnych zasług został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W 2023 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie ,,Zamoyszczacy” w holu szpitala kolejowego wmurowano tablicę upamiętniającą zasługi Andrzeja Szczepanowskiego dla szpitala.
Rodzina i Przyjaciele