Ośrodek leczenia spastyczności
Oficjalne otwarcie Lubelskiego Ośrodka Spastyczności odbyło się pod koniec grudnia na Klinicznym Oddziale Rehabilitacji USK 4 w Lublinie.
W województwie lubelskim to pierwsza tego typu jednostka, w której chorzy ze spastycznością spowodowaną przebiegiem schorzeń, takich jak: udar mózgu, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego czy urazy czaszkowo-mózgowe – uzyskają kompleksową pomoc specjalistów różnych dziedzin medycyny.
– Chcemy poprawić jakość życia pacjentów poprzez nowoczesne, zintegrowane podejście Ośrodek oferuje leczenie farmakologiczne, operacyjne oraz zaawansowaną rehabilitację z wykorzystaniem najnowszych technologii. Wierzę, że to będzie nie tylko ośrodek rehabilitacyjny, lecz przede wszystkim przestrzeń pełna życzliwości i wsparcia, która pozwoli na nowo odkrywać możliwości i poprawiać jakość życia naszych pacjentów – mówił w czasie otwarcia prof. Tomasz Blicharski, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Rehabilitacji. Lubelski Ośrodek Spastyczności powstał na bazie Klinicznego Oddziału Rehabilitacji. Spastyczność to zaburzenie czuciowo-ruchowe, które polega na wzmożonym napięciu mięśni. Jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom neurologicznym.
Do powstania spastyczności dochodzi w wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego – komórki nerwowej odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów z układu nerwowego do mięśni, co wzbudza ich ruch. Powodem może być uszkodzenie zstępujących dróg ruchowych na poziomie kory ruchowej, pnia mózgu lub rdzenia kręgowego.
Spastyczność bardzo często wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości życia. Stałe napięcie mięśniowe może prowadzić do utrwalonych, nieprawidłowych ułożeń części ciała względem siebie. Może to skutkować problemami z poruszaniem się czy ze snem. Spastyczności często towarzyszy ból. W dalszej perspektywie prowadzi ona do zmian, takich jak przykurcze czy nieodwracalne deformacje w układzie kostno-stawowym. Dlatego każdy chory z objawem spastyczności powinien jak najszybciej zostać poddany odpowiedniemu leczeniu.
Pacjentami w ośrodku będzie się zajmował zespół specjalistów wielu dziedzin: rehabilitacji, ortopedii, fizjoterapii, pielęgniarstwa, psychologii, logopedii i terapii zajęciowej. W zależności od szczegółowej diagnozy chorzy otrzymają spersonalizowany plan terapii i będą mogli skorzystać z natychmiastowej pomocy.
Jak podkreślała dr n. med. Karolina Turżańska (prof. UM), reprezentująca grupę lekarzy w zespole ośrodka, uruchomienie tej placówki to także podsumowanie i usystematyzowanie wie-
pod kierownictwem prof. Konrada Rejdaka prowadzą leczenie pacjentów ze spastycznością od lat dwutysięcznych. Gdy zaczynaliśmy, dr Sławomir Zaborek podawał pierwsze iniekcje toksyny botulinowej. Wprowadzaliśmy jako pierwsi wiele procedur, których nie stosowano nigdzie w Polsce. Od lat kompleksowo leczymy rzesze pacjentów. Bardzo się cieszymy, że możemy to kontynuować w sposób usystematyzowany – zaznaczyła.
Z pomocy ośrodka rocznie będzie mogło skorzystać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset pacjentów rocznie.
aa