Zabiegi CTO na żywo transmitowane
Już drugi rok z rzędu kardiolodzy z Pracowni Hemodynamiki 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie uczestniczyli w największej w Polsce Międzynarodowej Konferencji Kardiologii Interwencyjnej odbywającej się w Warszawie WCCI – WAR CTO.
– W ramach tej konferencji przeprowadziliśmy transmitowane na żywo zabiegi angioplastyki przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych. To wyjątkowe wyróżnienie, bo oprócz naszego ośrodka zabiegi CTO transmitowały jeszcze tylko dwie pracownie w Polsce: Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie oraz Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie – informuje dr hab. n. med. Grzegorz Sobieszek kierownik Oddziału Kardiologii i Pracowni Hemodynamiki 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Należy dodać, że w konferencji uczestniczył top światowych i europejskich kardiologów interwencyjnych. – W tym roku naszymi gośćmi, z którymi miałem zaszczyt wspólnie wykonywać zabiegi, byli Alex Napp z Amsterdamu oraz Gregor Leibundgut z Bazylei, obu można umieścić w pierwszej dziesiątce najlepszych operatorów CTO na świecie – wyjaśnia dr Sobieszek.
Stanowią one wyzwanie dla operatora i całego zespołu i to jest właśnie w nich najpiękniejsze: przekraczanie granicy własnych możliwości i poprawa stanu zdrowia chorych. Potrzeby w tym zakresie są ogromne, pacjenci często są dyskwalifikowani ze względu na dużą trudność zabiegu i szukają pomocy, przyjeżdżając z innych regionów Polski. Osobną kwestią pozostają koszty zabiegu. – Grupa CTO Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK czyni starania o nowe warunki refundacji dla tych procedur – podkreśla dr Sobieszek, który jest też wiceprzewodniczącym Grupy CTO i jako jeden z trzech ekspertów CTO z Polski został w maju zaproszony do udziału w Komitecie Naukowym Konferencji Turin CTO&CHIP, obecnie najważniejszym europejskim spotkaniu w zakresie tematyki przewlekłych zamknięć. – Dodam, że w Turynie jesteśmy obecni co roku, prezentując nasze zabiegi, w zeszłym roku nasz przypadek zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Best CTO case”, stąd zaproszenie do panelu ekspertów.
Kardiolodzy ze Szpitala Wojskowego są grupą, która w znacznym stopniu angażuje się w działalność naukowo-szkoleniową, czego dowodem jest tylko w tym roku udział w blisko dwudziestu wystąpieniach na konferencjach międzynarodowych i krajowych, ale też organizacja szkoleń i warsztatów nie tylko w zakresie kardiologii interwencyjnej (MASTER CTO, MASTER CALCIUM, oceny mikrokrążenia, wspomaganie lewej komory serca), elektroterapii i echokardiografii: – Prowadzimy także kursy specjalizacyjne i przygotowujące do egzaminu z kardiologii. Poza tym prowadzimy proktoring innych ośrodków kardiologicznych w Polsce i za granicą w zakresie zabiegów CTO, a także od niedawna wspomagania lewej komory serca za pomocą pompy IVAC podczas zabiegów wysokiego ryzyka. Obok prowadzonych od kilku lat badań dotyczących niewydolności serca, we współpracy z dr n. med. Katarzyną Dyndor kierującą Zakładem Radiologii naszego szpitala oraz inżynierami z Politechniki Lubelskiej będziemy badać możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w zakresie przetwarzania i analizy danych z badań obrazowych serca, takich jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Przyszłość kardiologii to właśnie precyzyjne, nieinwazyjne obrazowanie pozwalające na skuteczną diagnostykę chorób układu krążenia. Najbliższe plany na przyszłość? – W zeszłym roku świętowaliśmy 10-lecie…, teraz czekamy na otwarcie nowej lokalizacji oddziału. Przenosimy się do nowych pomieszczeń, dwóch nowych świetnie wyposażonych Pracowni: Hemodynamicznej i Elektroterapii, organizujemy Ośrodek Leczenia Niewydolności Serca, a w przyszłym roku uruchomimy tak długo oczekiwaną Salę Hybrydową, która umożliwi nam wykonywanie zabiegów strukturalnych serca.
Anna Augustowska