O odpowiedzialności zawodowej
W piątek 10 maja w siedzibie Lubelskiej Izby Lekarskiej odbyło się szkolenie Zastępców Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Lublinie. Spotkanie poprowadził mec. Karol Kolankiewicz – adwokat współpracujący z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku oraz założyciel fundacji Instytut Specjaliści Prawa Ochrony Zdrowia. W spotkaniu w LIL wzięło udział 22 rzeczników, pracownicy Biura Rzecznika i Okręgowego Sądu Lekarskiego.
Spotkanie otworzył Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej LIL Leszek Buk oraz Dyrektor Biura mec. Leszek Kubicz. Prezes Buk zasygnalizował nadchodzące zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej.
Wśród kluczowych zagadnień omówione zostały: zadania i uprawnienia rzecznika odpowiedzialności zawodowej, przesłanki umorzenia postępowania, podstawy prawne postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz przykłady prawidłowego formułowania zarzutów. Szeroko analizowane były obowiązki i uprawnienia stron oraz ich pełnomocników i obrońców podczas przesłuchania przez rzecznika. Szczególnie wiele emocji wzbudziło zagadnienie tymczasowego zawieszenia prawa wykonywania zawodu w toku postępowania wyjaśniającego.
Mecenas Kolankiewicz przybliżył istotne zagadnienia dotyczące teleporady, wskazując na najczęściej popełniane błędy, które w efekcie mogą stanowić przewinienie zawodowe. Rzecznicy podkreślili znaczącą rolę teleporad i wystawianych w tym trybie recept, skierowań czy zwolnień. Równocześnie wybrzmiało, że wystawienie recepty czy zwolnienia to finał teleporady. Wszyscy jednak zgodnie uznali, że ta forma świadczeń zdrowotnych nie może być nadużywana. Udzielanie świadczeń w formie teleporady nie może skutkować pominięciem standardów należytej staranności w opiece nad pacjentem, a o wystawieniu recepty czy zwolnienia powinny zawsze decydować względy medyczne, a nie wyłącznie oczekiwania poparte uiszczeniem opłaty za usługę.
Rzecznicy zwrócili uwagę na nadal trwające praktyki niewłaściwego udzielania świadczeń zdrowotnych polegających na wystawianiu e-recept czy e-zwolnień bez zbadania pacjenta, a jedynie na podstawie wypełnionej przez pacjenta ankiety on-line.
Prowadzący szkolenie podkreślił, że w przypadku teleporady przede wszystkim konieczna jest ocena, czy w ogóle możliwe jest u konkretnego pacjenta dokonanie prawidłowej oceny stanu zdrowia na „odległość”. Przy decyzji pozytywnej od lekarza jako profesjonalisty wymaga się podwyższonej ostrożności oraz poświęcenia czasu na zebranie szczegółowego wywiadu lekarskiego, a także odpowiedniego przygotowania do wizyty, szczególnie poprzez zapoznanie się z dokumentacją medyczną, sprawdzenie realizacji poprzednich zaleceń oraz zasadności kontynuacji i skutków działania poprzednio zapisanych leków, zapoznanie się z badaniami kontrolnymi.
Bezrefleksyjne kontynuowanie farmakologii bez sprawdzenia skutków poprzednio zleconej terapii, bez kontrolnych badań laboratoryjnych jest najczęstszym błędem, jaki popełniają lekarze podczas udzielania teleporad. Mecenas Karol Kolankiewicz zwrócił również uwagę na obowiązek informacyjny wynikający z art. 31 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Marlena Woś
radca prawny LIL