Bank, który ratuje wzrok
Z okazji 30-lecia działalności pierwszego w Polsce Banku Tkanek Oka, działającego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Lubelska Akademia Chirurgii Oka w piątek 19 kwietnia zorganizowała konferencję, która rozpoczęła się pokazem cyklu operacji na żywo.
Zebrani obserwowali m.in. operację zaćmy, zabieg przeciwjaskrowy, wszczep wtórny i witrektomię. Operacje wykonywali: prof. Robert Rejdak, dr Dariusz Haszcz, dr Marek Rękas, prof. Anzelm Juenemann i prof. Katarzyna Nowomiejska.
Drugą część konferencji rozpoczął prof. Zbigniew Zagórski, który zapoczątkował tworzenie banku. Organizację Banku Tkanek Oka rozpoczęto w 1994 roku przy współpracy SPSK Nr 1, Fundacji im. prof. Krwawicza oraz Międzynarodowej Federacji Banków Ocznych (IFETB), ale zabiegi przeszczepiania rogówek w I Klinice Okulistyki były wykonywane już w latach 1992–1993. Natomiast w strukturze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie Bank istnieje od 8 grudnia 1994 roku.
Przez trzy dekady działalności Banku pobrano ponad 10 tys. rogówek, a przekazano ich do przeszczepu ponad 8 tys. – dzięki przeszczepom rzesze pacjentów odzyskały wzrok i polepszyła się jakość ich życia. Warto podkreślić, że lubelski Bank Tkanek Oka był pierwszym w Polsce.
Główne zadania Banku Tkanek Oka: pozyskiwanie tkanek oka od dawców, pozyskiwanie błony owodniowej, przygotowanie uzyskanych tkanek do celów transplantacyjnych i dystrybucja przygotowanych tkanek.
Do przeszczepów przygotowywane są najwyższej jakości tkanki, według światowych i europejskich standardów. Bank jest członkiem prestiżowych organizacji i stowarzyszeń: Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Stowarzyszenia Bankowania Tkanek oraz Europejskiej Federacji Banków Ocznych (European Eye Bank Association – EEBA), jak również współpracuje z licznymi ośrodkami i bankami tkanek w kraju i zagranicą.
Lubelski Bank Tkanek Oka jest przystosowany do wytycznych Dyrektywy Unijnej nr 2004/23/EC z 31 marca 2004 roku, dotyczących jakości i bezpieczeństwa wszystkich procedur związanych z bankowaniem tkanek.
aa
Zaczęło się 80 lat temu
Historia pozyskiwania tkanek oka ze zwłok ludzkich sięga 1944 roku. W tym roku mija 80 lat od powstania w Stanach Zjednoczonych pierwszego na świecie banku tkanek ocznych. W Europie początki pobierania i przetwarzania tkanek oka rozpoczęto w latach 70. poprzedniego stulecia. Metody ich pobierania i przetwarzania, które były wówczas praktykowane, znacznie odbiegały od tych, które są stosowane obecnie. W Polsce pierwsze banki tkanek oka zaczęły powstawać dopiero 20 lat później, a więc na początku lat 90. Pierwszy powstał w Lublinie.