Ośrodek radioterapii już leczy!
Zamość
Ponad sześć i pół tysiąca mkw. powierzchni użytkowej, dwa piętra, przestrzeń sal chorych a przed budynkiem parking na 160 miejsc. Od marca w Zamościu działa nowoczesny (drugi obok Lublina w regionie) ośrodek radioterapii. Tym samym miasto stało się kolejną placówką, w której prowadzone jest kompleksowe leczenie pacjentów onkologicznych.
Kompleksowo i nowocześnie
Zamojski szpital posiada już bowiem Oddział Onkologii Klinicznej i Chirurgię Onkologiczną. Brakowało tylko radioterapii. Ośrodek powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Prowadzi go firma NU-MED Grupa SA. Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej jest czwartym ośrodkiem tej firmy w Polsce. Pozostałe działają w Elblągu, Katowicach i Tomaszowie Mazowieckim.
Zamojski ośrodek powstał na wydzierżawionej, szpitalnej działce o powierzchni 5 tys. mkw. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2014. i zakończyła w grudniu 2015 r. Wartość inwestycji wynosi obecnie 80 mln zł jednak w ciągu dwóch lat wzrośnie do 90 mln ze względu na zakup dodatkowego sprzętu. Budynek jest dwupiętrowy i ma ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na parterze znajduje się m.in. rejestracja i zakład radioterapii. Natomiast na pierwszym piętrze są m.in. sale dla chorych i administracja.
W ośrodku pacjenci mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu, 2 akceleratorów, tomografu komputerowego służącego do planowania oraz pracowni PET-CT. Do ich dyspozycji jest wyspecjalizowany
personel lekarzy, pielęgniarek, fizyków, techników i psychologów.
Oddział zamojskiego ośrodka został wyposażony w 44 łóżka. Posiada 18 sal (od 2- do 4-osobowych), jest też sala wzmożonego nadzoru a także izolatka. Pokoje pacjentów są zaopatrzone w węzeł sanitarny, telewizor, aneks kuchenny z lodówką, szafki do przechowywania rzeczy.
– Dla chorych i ich rodzin jest przygotowany pokój do spotkań rodzinnych, w którym można oglądać telewizję, poczytać, napić się herbaty z najbliższymi – informuje Agata Surmacz-Wójcika z NU-MED.
Oprócz leczenia szpitalnego w ośrodku jest prowadzone leczenie w trybie ambulatoryjnym. Pacjent przychodzi na napromienienie i wraca do domu. Dla tych, których miejsce zamieszkania jest znacznie oddalone jest przygotowany hostel.
Wszystkie świadczenia w NU-MED. Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Sp. z o.o. są bezpłatne, dzięki podpisanej umowie z NFZ. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco, po wcześniejszym wykonaniu planu napromieniania. Szefem radioterapii jest z-ca dyrektora ds. medycznych Krzysztof Patyra.
Akceleratory, tomograf i modelarnia
Centrum jest wyposażone w tomograf komputerowy do planowania leczenia firmy Siemens, dwa akceleratory TrueBeam firmy Varian, pełne wyposażenie modelarni, system unieruchomień pacjenta firmy Klarity Medical & Equipment oraz system VisionRT do bramkowania.
– Akceleratory TrueBeam, które mamy w naszej placówce, są to najnowsze tego typu produkty dostępne na rynku. Wyposażone w kolimator wielolistkowy MLC i system obrazowania kV (kilowoltażowego) umożliwiają precyzyjne wykonywanie procedur – informuje Surmacz-Wójcicka. Przyspieszacze TrueBeam pozwalają na wykonywanie terapii w różnych technikach – statycznej, dynamicznej IMRT i dynamicznej RapidArc (terapii łukowej). Obrazowanie kV pozwala na wykonywanie zdjęć lepszej jakości niż MV, co pozwala na dokładniejsze dopasowanie się do struktur w czasie weryfikacji ułożenia chorego.
Tomograf komputerowy nie różni się zasadą działania od tych stosowanych w diagnostyce, ma jedynie nieco szerszy otwór okola gantry, tak by pacjent zmieścił się w trakcie skanowania ułożony na podstawkach do unieruchomień w pozycji terapeutycznej. Dodatkowo jest zainstalowany zestaw laserów, które pomagają w ułożeniu pacjenta.
Anna Augustowska