Choroby cywilizacyjne pod lupą
z Kamilem Maciągiem, prezesem Fundacji na rzecz Promocji i Rozwoju TYGIEL, rozmawia Anna Augustowska
- Za miesiąc – 7 kwietnia br. – w Lublinie odbędzie się druga edycja konferencji poświęconej chorobom cywilizacyjnym. W jakim celu jest organizowana?
– II Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Wymiary Chorób Cywilizacyjnych i Społecznych XXI wieku to wydarzenie naukowe, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy osób zawodowo zajmujących się problemem chorób i utworzenie interdyscyplinarnego panelu dyskusyjnego współtworzonego przez uczestników konferencji: lekarzy, pracowników naukowych, doktorantów i studentów z całego kraju. Temat chorób cywilizacyjnych oraz zapobiegania im powinien być rozpatrywany na wielu płaszczyznach od medycznej rozpoczynając, a na społecznej kończąc. Uczestnicy podejmą dyskusję nad kluczowymi problemami zdrowotnymi, jak otyłość, cukrzyca, choroby serca, czy zbierająca coraz większe żniwo w społeczeństwie depresja, wymienią się swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami, aby wspólnie wypracować strategię ich zwalczania.
- Jakimi tematami zajmowano się rok temu?
– Zeszłoroczna, pierwsza, edycja konferencji odbyła się pod przewodnictwem prof. Teresy Kulik z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W roli gości honorowych wystąpili dr Anna Siudem z prelekcją pt. „Zmiany cywilizacyjne jako źródło stresu współczesnego człowieka” oraz mgr Andrzej Michoń z wystąpieniem „Żywienie, a zapobieganie chorobom cywilizacyjnym”. W konferencji wzięło udział 74 uczestników z ponad 30 ośrodków naukowych z całej Polski.
Omawiano różne zagadnienia dotyczące chorób cywilizacyjnych, m.in. wpływ napojów energetyzujących na układ sercowo-naczyniowy potencjalnie zdrowych osób; sposoby leczenia padaczki lekoopornej na przykładzie zespołu Doosego – od klasycznych leków przeciwpadaczkowych po terapię „medyczną marihuaną”. Dyskutowano o nowoczesnej metodzie bezpiecznej
resekcji nowotworów OUN, która pozwala przy wspólnym udziale neurochirurgów, anestezjologów i neurologopedów na wybudzenie pacjenta podczas operacji i wówczas mapowanie istotnych struktur mózgu indywidualnie dla każdego pacjenta.
- A jakie tematy będą poruszane i omawiane na tegorocznej konferencji?
– Konferencja jest tworzona przez uczestników dla uczestników. Rozmawiamy w lutym, kiedy zgłoszenia wciąż do nas napływają, więcej szczegółowych informacji dotyczących tematów prelekcji będziemy mogli zdradzić pod koniec marca. Wtedy też zapraszamy na naszą stronę internetową. Na pewno poruszymy problem smogu i jego wpływu na organizm człowieka.
- Czy każdy może wziąć udział w konferencji jako słuchacz?
– W konferencji może wziąć udział każdy. Osoby, które chcą brać udział we wszystkich punktach programu i otrzymać certyfikat uczestnictwa, podobnie jak prelegenci rejestrują się, ale jako uczestnik bierny. Uczestnicy mogą wysłuchać wystąpień uczestników, a także wygłosić własne, zaprezentować poster oraz wydać rozdział w monografii naukowej. Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej do 16 marca 2017 r.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:
www.chorobyxxi.pl
www.fundacja-tygiel.pl