Rośnie „Bialska Onkologia”
Wraz z uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego pawilonu o nazwie „Bialska Onkologia”, w połowie października ruszyła realizacja pierwszego etapu budowy nowych obiektów dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Zgodnie z planem, ta potężna inwestycja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej potrwa do sierpnia 2020 roku. Na ponad 6 tys. mkw. powierzchni znajdą się dwie kondygnacje dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych, a na parterze powstanie pracownia endoskopowa. Chorzy będą mieć do dyspozycji 54 łóżka na Oddziale Onkologii Klinicznej i 25 łóżek na Oddziale Hematologii. Będzie też Oddział Chemioterapii Jednego Dnia, bardzo nowoczesna pracownia leków cytostatycznych (docelowo leki będą tu przygotowywać roboty, na wzór m.in. procedur japońskich) a także 5 sal pracowni endoskopowej i ośrodek innowacyjnych terapii.
Wartość rozpoczętej inwestycji to aż 55 mln zł. Szpital z własnych środków przeznaczy na to 35 mln zł.
– Ten ośrodek to konieczność – mówi Piotr Centkowski, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej WSzS w Białej Podlaskiej i podkreśla wagę ośrodka „Bialska Onkologia”.
– Wystarczy spojrzeć na mapę ośrodków onkologicznych w naszym województwie:
na południu jest Zamość, w centrum Lublin, a na północy regionu tylko nasz szpital. W ciągu ostatnich 4 lat, mniej więcej 4-krotnie wzrosła liczba chorych hospitalizowanych, chorych w oddziale dziennym 9-krotnie. To wynika z kilku rzeczy – po pierwsze, zachorowalność na nowotwory bardzo rośnie, po drugie, znaczna część pacjentów z naszego terenu musiała leczyć się w dużych ośrodkach klinicznych – Lublin, Warszawa, Białystok, ponieważ wówczas nasz oddział nie był w stanie leczyć takiej liczby chorych. Obecnie jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną – mówi Centkowski.
Kompleksowość opieki onkologicznej dla chorych z tej części województwa jeszcze wzrośnie, bo w drugim etapie budowy „Bialskiej Onkologii” ma powstać Ośrodek Radioterapii z 2 lub 3 przyspieszaczami liniowymi, zgodnie ze wskazaniami Map Potrzeb Zdrowotnych.
– Naprawdę potrzebujemy tego ośrodka. Wystarczy prześledzić statystyki – w ostatnich latach występuje bardzo duża liczba zachorowań w zakresie raka piersi, jak również nowotworów płuc. Mamy dobrze działający Oddział Pulmonologii, który chorych sprawnie diagnozuje, więc to też daje co najmniej kilkadziesiąt nowych zachorowań rocznie. Bardzo dużo jest nowotworów jelita grubego, raka prostaty, jak również często występują nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego. Staramy się rozwinąć część hematoonkologiczną, mamy pełną diagnostykę, więc chorych możemy w pełni zdiagnozować i w większości przypadków szybko leczyć w naszej placówce – podkreśla Piotr Centkowski. – Ogólnie, w ciągu ostatnich 4 lat liczba pacjentów hospitalizowanych na Oddziale Onkologicznym wzrosła czterokrotnie.
W nowo powstałym ośrodku zlokalizowane zostaną nowoczesne urządzenia takie jak SPECT-CT (urządzenie do tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów wraz z tomografem komputerowym), tomograf komputerowy, aparat RTG, videogastroskopy i videokolonoskopy wysokiej rozdzielczości, ultrasonograf. Pracownia endoskopowa układu pokarmowego z pięcioma gabinetami zabiegowymi będzie działać w oparciu o doświadczenia endoskopowych specjalistów japońskich. Będzie pracownia immunofenotypowania oraz pracownia cytostatyczna.
Budynek zostanie wyposażony w wiele nowoczesnych instalacji, umożliwiających inteligentne zarządzanie budynkiem a także zostanie połączony z istniejącymi obiektami podziemnym kanałem.
Nowy obiekt będzie ulokowany na działce pomiędzy Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych a osiedlem bloków przy ul. Jana II Kazimierza.
Anna Augustowska