Lekarski kalejdoskop
Nasi najlepsi!
W odbywających się pod koniec maja w Gdańsku mistrzostwach Polski w symulacji medycznej drużyna reprezentująca UM w Lublinie zajęła I miejsce. Tym samym nasi reprezentanci obronili wywalczony rok temu tytuł mistrzów Polski. Na kolejnych miejscach znalazły się drużyny reprezentujące uczelnie medyczne z Krakowa i Poznania.
Szpital ma dyrektora
Urolog Radosław Starownik został nowym dyrektorem Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie, tym samym zwyciężył w rywalizacji z Mirosławem Kołodziejem i Ireneuszem Pikulickim. Starownik ukończył lubelską AM a w szpitalu PSK 4 pracuje od 1995 roku.
Tysiąc pacjentów – dziesięć dni
Klinika Chirurgii Naczyniowej szpitala przy ul. Staszica zorganizowała między 14 a 25 maja 10-dniową akcję darmowych badań dla tysiąca osób z naszego województwa w wieku powyżej 65 lat, które chciały się przebadać w celu wykrycia tętniaków aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jak podkreślał prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik kliniki, tętniaki są wykrywane zwykle dopiero jak pękną a to wiąże się z ogromnym ryzykiem śmiertelności. Tymczasem wcześnie wykryte można skutecznie leczyć przy pomocy nowoczesnych małoinwazyjnych zabiegów.
Stomatologia idzie na nowe
Stomatologiczne Centrum Kliniczne UM w Lublinie będzie miało nową siedzibę – w połowie maja podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowego gmachu, który będzie się mieścił przy ul. Chodźki i ma mieć ponad 8 tys. mkw. powierzchni. Budowa powinna zakończyć się już w 2020 roku. Wykona ją firma Strabag.
Medycy kusili, uczniowie patrzyli
Tłumy maturzystów przybyły na Dni Otwarte Uniwersytetu Medycznego, aby zapoznać się z ofertą uczelni. Akcja odbyła się w połowie kwietnia w Collegium Maius, gdzie na zainteresowanych czekało wiele przygotowanych przez obecnych studentów atrakcji (m.in. pokaz szycia chirurgicznego, warsztaty z genetyki, czy z użyciem symulatorów).
Ambasadorzy Województwa Lubelskiego
Tytuł Ambasadora Lubelszczyzny mogą trzymać osoby, firmy i instytucje, które rozsławiają nasz region w Polsce. W tym roku w czasie uroczystej gali przyznano go Wschodniemu Centrum Leczenia Oparzeń Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Ośrodek otrzymał to wyróżnienie w kategorii instytucja.
Dla aktywizacji w wodzie
Innowacyjne urządzenie Krabat Pirat do rehabilitacji dzieci otrzymał 18 maja Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Dzięki temu szpital będzie jedynym ośrodkiem na Lubelszczyźnie, wyposażonym w sprzęt tej klasy. Urządzenie przeznaczone jest do fizjoterapii, pionizacji, chodzenia, pływania i autoaktywizacji w wodzie. Będzie służyć pacjentom z dziecięcym porażeniem mózgowym i dzieciom z różnymi schorzeniami neurologicznymi.
ZUS lekarzom pokaże
Wszystko, co lekarz musi wiedzieć o elektronicznych zwolnieniach lekarskich – taką akcję „białej soboty” 19 maja zorganizowali z myślą o medykach, urzędnicy wszystkich placówek ZUS w województwie lubelskim. Prowadzono indywidualne konsultacje dla chętnych.
Medykalia – to nie tylko zabawa
Po raz pierwszy od 18 lat Medykalia odbyły się w zupełnie nowej lokalizacji – poza kampusem – na terenie lubelskiego browaru. Imprezie jak zawsze obok koncertów towarzyszyła Biała Niedziela, którą w ramach promocji zdrowia i profilaktyki przygotowali studenci UM.