Jarmark Jagielloński, Wschód Kultury – Inne Brzmienia…
Pożegnanie sezonu
Lubelska Filharmonia zaprasza 8 czerwca o godz. 19 na uroczyste zakończenie sezonu 2017/2018. Artyści przygotowali „Muzyczne inspiracje Stanisława Wyspiańskiego”. Pod dyrekcją Piotra Wajraka wystąpią: Orkiestra Symfoniczna i Chór Lutnia Lubelska Filharmonii im. H. Wieniawskiego; Jolanta Wagner – sopran, Adam Woźniak – baryton. W programie: Richard Wagner, Giuseppe Verdi, Carl Maria von Weber, Henryk Opieński i Grażyna Bacewicz. Bilety 20-30 zł.
Biograf poety
12 czerwca o godz. 18 Teatr Stary zaprasza na spotkanie z Andrzejem Franaszkiem. Gość „Bitwy o literaturę” poświęconej dwutomowej publikacji „Herbert. Biografia” opowie, kim był twórca Pana Cogito prywatnie. Z czym się zmagał, jak cierpiał? Jakiego siebie wymyślił na użytek wierszy i esejów?
Andrzej Franaszek, krakowski krytyk literacki, po monumentalnej pracy na temat Czesława Miłosza, spróbował opowiedzieć biografię innego giganta polskiej poezji. Spojrzał na twórczość Zbigniewa Herberta przez pryzmat jego życia i choroby. Spotkanie poprowadzi Łukasz Drewniak. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do odebrania w kasie Teatru Starego). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Dźwięki i słowa
13 czerwca wydarzeniem na placu Litewskim zaczyna się piąta edycja festiwalu Dźwięki Słów. Na jego program składają się recitale, musicale, spektakle muzyczne, koncerty i muzyczne zdarzenia plenerowe. Zderzają się profesjonalni artyści muzycy, aktorzy, poeci i wokaliści różnych pokoleń, którzy prezentują szeroki wachlarz brzmień i tematów zachowując estetyczną harmonię. W programie między innymi Maja Kleszcz & IncarNations (bilety 30-20 zł); Dakh Daughters „Roses” (bilety 40-50 zł); Pablopavo i Ludziki + Świetliki; Teatr Piosenki „Odpowiedzi spłonęły” (bilety 15-20 zł) czy Dagadana. Wydarzenia organizowane są głównie w Centrum Kultury. Szczegółowy program festiwalu, który trwa od 13 do 16 czerwca na stronie www.dzwiekislow.pl
Queen i demony
– Teatralno-koncertowe widowisko Teatru Rampa stworzone do przebojów legendarnej grupy Queen. Zainscenizowane z kluczową rolą światła i dźwięku, z muzyką graną na żywo przez najlepszych muzyków sesyjnych. Dynamiczna i perfekcyjna choreografia Santiago Bello znakomicie ożywiła zjawiskową scenografię – tak organizatorzy opisują spektakl „Rapsodia z Demonem”, który 16 czerwca o godz. 19 zostanie zaprezentowany w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Bilety od 85 zł. Jest to wydarzenie tworzące festiwal Dźwięki Słów.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
Od afrykańskich rytmów z Tunezji, przez psychodeliczne brzmienia z Turcji aż po punkowe teksty na niemieckiej elektronice. Tak będzie wyglądał program festiwalu Inne Brzmienia Art’n’Music Festiwal. Na błoniach pod Zamkiem koncerty będą od 28 czerwca do 1 lipca. Wszystko gratis.
Organizatorzy jeszcze nie pokazali programu, na razie wiadomo, że na jedyny w Polsce koncert przyjedzie z Niemiec grupa Atari Teenage Riot, łącząca punkowy przekaz z elektronicznym brzmieniem. Carlos Santana, Red Hot Chilli Peppers, Snoop Dogg to artyści, z którymi współpracował George Clinton, kolejny muzyk zaproszony do Lublina. Także on wystąpi u nas z jednym w tym sezonie koncertem na terenie Polski. Przywiezie ponaddwudziestoosobową orkiestrę. Baba Zula inspirująca się… turecką muzyką psychodeliczną z lat 60. i 70., łącząca ją z folkowymi brzmieniami, sięgająca po dosyć nietypowe instrumenty i zapewniająca do tego wszystkiego wizualne atrakcje na scenie. Z polskich gwiazd zapowiadany jest występ Lecha Janerki. Więcej informacji bliżej wydarzenia na www.innebrzmienia.eu.
Pożegnanie z „Niepodległością”
Do 8 lipca można oglądać na Zamku Lubelskim wystawę przygotowaną z myślą o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obok wątku historycznego, ekspozycja ma wymiar symboliczno-alegoryczny. Są tu dzieła Jana Matejki, Jana Styki, Jacka Malczewskiego, Jana Rembowskiego, Kazimierza Sichulskiego. Duża część wystawy jest poświęcona I wojnie światowej w sztukach plastycznych. Tutaj prezentowane są prace Leopolda Gottlieba, Alfonsa Karpińskiego, Jerzego Kossaka, Karola Zyndrama Maszkowskiego, Jana Rembowskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Władysława Skoczylasa i wielu innych legionistów-artystów. Ekspozycję dopełnią militaria, przykłady rzemiosła, medale.
Carnaval Sztuk-Mistrzów i Urban Highline Festival
Niezwykłe umiejętności ludzkie (akrobatyka, żonglerka, aerial), zaskakujące sztuczki i triki (iluzja, manipulacja), zabawne gagi (klaunada) służą artystom do tego, by opowiedzieć unikatową historię, która zaczaruje widza. Carnaval Sztuk-Mistrzów to festiwal emocji: artyści rozśmieszają, wzruszają, zachwycają, a czasem nawet przerażają. W tym roku świetnie znana lubelska impreza będzie między 26 a 29 lipca. W programie między innymi spektakl „Marée Basse” w wykonaniu duetu Cie Sacekripa. sześciu muzyków z Meksyku, tworzących grupę Los Kamer, zachęci do tańca latynoskimi rytmami i swing jazzem. Spektakularną akrobatykę i żonglerkę zobaczymy w wykonaniu pań z Sisus Sircus z Finlandii.
Urban Highline Festival, nieodłączna część Carnavalu Sztuk-Mistrzów, to największy na świecie festiwal poświęcony chodzeniu po taśmie – slackliningowi. Dzięki pomysłowi wieszania taśm w centrum Lublina festiwal stał się najpopularniejszą tego typu imprezą na świecie. Każdego roku bierze w niej udział ponad 300 linochodów z kilkudziesięciu krajów. Tak będzie i w tym roku. Nad ulicami pojawi się kilkanaście taśm rozwieszonych na wysokościach od 7 do 40 m. Więcej informacji na stronie www.sztukmistrze.eu.
Nadęte i kolorowe
5 sierpnia między godz. 13 a 17 do Atrium Felicity zaprasza objazdowy Ogólnopolski Festiwal Baniek Mydlanych. Wstęp gratis a organizatorzy zapowiadają, że przygotują porcje darmowego płynu, wytwornice bańkowe, zamykanie w bańce, ogromne bańki mydlane, konkursy z nagrodami, animacje a na dodatek tysiące małych baniek. I zapewniają, że na ich wydarzeniu bawią się świetnie dzieci, rodzice, jak również dziadkowie.
Jarmark Jagielloński
Tegoroczna edycja jarmarku zacznie się 17-19 sierpnia. Jak zwykle wydarzenia będą organizowane na Starym Mieście i błoniach pod Zamkiem. Wstęp wolny. Bywalcy wiedzą, że festiwal prezentuje program od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę i ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. W programie warsztaty i pokazy rzemiosła tradycyjnego, jarmarkowe podwórko z grami i zabawami sprzed lat, koncerty uliczne i na scenie oraz nocne potańcówki. Kilkudziesięcioosobowa Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego już ćwiczy. Więcej informacji bliżej wydarzenia na www.jarmarkjagiellonski.pl.
Po prostu nad-zwyczajne
Zawsze, kiedy do rąk czytelników trafia nowa proza autorstwa Olgi Tokarczuk można tylko z radością przyklasnąć w ręce, i to co najmniej dwa razy – bo jak zawsze szykuje się doskonała uczta. Tak jest i teraz, kiedy możemy delektować się zbiorem 10 opowieści (kilka z nich to doskonały pretekst, aby je rozwinąć w większe pozycje) zatytułowanych dość tajemniczo – „Opowiadania bizarne”, czyli z francuskiego dziwne, niezwyczajne, tajemnicze.
Kiedy zamykaliśmy ten numer Medicusa przyszła wspaniała wiadomość, że polska literatura odniosła jeden z największych sukcesów w historii. OLGA TOKARCZUK oraz jej wspaniała tłumaczka JENNIFER CROFT zdobyły świat i nagrodę The Man Booker International Prize za powieść „Bieguni” („Flights”), która notabene ukazała się w Polsce 10 lat temu!
Najnowsze dzieło, to zbiór historii bardzo różnych, dziejących się w bardzo odległych, zwykle nierealnych światach. Obok na pozór realistycznych historii – opowiadanie o starszym panu, który pewnego dnia znajduje …skarpetki ze szwem a na listach okrągłe znaczki pocztowe, czy o gnuśnym synu objadającym się znalezionymi po śmierci matki przetworami, wśród których znajdzie sznurówki w occie… i nie tylko; po utrzymaną w historycznej konwencji opowieść o szkockim medyku króla Jana Kazimierza (medyk William Davisson to postać autentyczna), czy napełnione niezwykłym nastrojem smutku i melancholii „Transfugium”, po chyba najlepsze w tym zbiorze opowiadanie pt. „Góra Wszystkich Świętych”, o którym nie powinno się w zasadzie nic mówić, aby nie popsuć czytelnikowi momentu zaskoczenia, podobnie jak o przesyconym atmosferą narastającego koszmaru opowiadaniu o zaplątanym w przedziwne zbiegi okoliczności obcokrajowcu, który przyjeżdża do wielkiego miasta.
Kto lubi prozę á la Roland Topor, albo zna serial „Czarne lustro” odnajdzie w tej prozie wiele z tych klimatów. A także to, co wyraźnie przynależy do Tokarczuk – jej zadumę nad ludzką kondycją i akceptację dla wszelkich inności i dziwności (bizarności) naszych losów.
Gratulujemy Nagrody Bookera Oldze Tokarczuk i czytajmy jej książki!
Anna Augustowska
Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”,
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018