Opieka i pomoc
Z dr. Mariuszem Sałamachą, konsultantem wojewódzkim medycyny paliatywnej i lekarzem naczelnym lubelskiego hospicjum dla dorosłych, rozmawia Anna Augustowska.
- Co będzie tematem organizowanej w październiku konferencji?
Skupimy się przede wszystkim na metodach skutecznego leczenia bólu i na opiece paliatywnej. Właśnie tymi problemami chcemy się zająć na konferencji naukowej, którą organizujemy po raz pierwszy. Tym bardziej że organizatorami spotkania są Hospicjum Dobrego Samarytanina i Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, gdzie na co dzień podejmujemy decyzje, czy włączyć fentanyl, oksykodon, morfinę czy inne silne opioidy, z czym je połączyć, jakie leki koanalgetyczne wprowadzić.
- Z problemem bólu u pacjentów próbuje się uporać chyba większość lekarzy?
Zdecydowanie tak. Nie jest to prosty i łatwy do rozwiązania problem, stąd pomysł na zorganizowanie konferencji. W czasie spotkania chcemy omówić, jak sobie radzić, kiedy mamy pacjentów z bólem przewlekłym, często silnym, kiedy pojawiają się bóle przebijające, które nie jest łatwo samodzielnie rozpoznać, i jak ustawić najlepszą terapię. Wiem, że w takich sytuacjach pojawiają się wątpliwości, lekarze nie wiedzą, jak się do tego zabrać, jakie leki zastosować, bo są obawy działań ubocznych i interakcji lekowych. Chcemy też pomóc lekarzom odnaleźć się na drabinie analgetycznej, rozwiać zarówno wątpliwości, jakie leki stosować, jak i obawy, że pacjent się uzależni – bo takie wątpliwości zgłasza też często rodzina chorego. To są ważne sprawy.
- Do kogo przede wszystkim adresowana jest konferencja?
Zaproszeni są lekarze, którzy w całym procesie leczenia chorego są przy nim obecni, czyli lekarze opieki paliatywnej, lekarze rodzinni, którzy sprawują opiekę nad chorym do końca jego życia, jak również lekarze, którzy są obecni przy chorym w trakcie leczenia przyczynowego: onkolodzy, chemioi radioterapeuci i wszyscy ci, którzy mają kontakt z chorym i chcą podnosić swoje kwalifikacje dotyczące leczenia bólu i leczenia objawowego.
Takich lekarzy jest sporo, bo opieka paliatywna to opieka nad chorym w warunkach poradni medycyny paliatywnej, hospicjum domowego, czyli w domu chorego, oraz w ramach hospicjum stacjonarnego lub na oddziałach medycyny paliatywnej, czyli wtedy, gdy w domu chorego nie możemy sobie poradzić z opieką i potrzeba zapewnić stałą całodobową opiekę na oddziale stacjonarnym.
W Lublinie i województwie lubelskim, pomimo że mamy dostęp do poradni leczenia bólu i lekarzy specjalistów medycyny paliatywnej, stale potrzebujemy edukacji i podnoszenia kwalifikacji w rozpoznawaniu, właściwym diagnozowaniu i leczeniu przewlekłego bólu, czyli rozwiązywaniu problemów z codziennej praktyki większości lekarzy zajmujących się pacjentami.
- Ciekawie zapowiadają się warsztaty o zastosowaniu konopi w praktyce…
Mam nadzieję, że te warsztaty wyjaśnią, czym są kannabinoidy, marihuana, konopie. Pokażą, z czym się to je, jak stosować te środki, czy to się pali, czy stosuje w waporyzacji, ile to kosztuje pacjenta, jakie dawki stosować i w jakich stanach chorobowych. Na te i inne pytania odpowie profesjonalnie specjalista dr n. med. Michał Graczyk. Odbędą się także warsztaty z leczenia trudno gojących się ran, żywienia dojelitowego i obsługi portów żylnych.
- Jednym z bardzo istotnych zagadnień omawianych na konferencji będzie komunikacja z pacjentem…
Jak rozmawiać z pacjentem, jak rozpoznawać jego potrzeby, jakie techniki komunikacji stosować w codziennej praktyce, aby dobrze zrozumieć, co pacjent do nas mówi. Jak radzić sobie ze stresem, z wypaleniem zawodowym, roszczeniowością, która dotyka nas codziennie w praktyce lekarskiej przy tak szybkim tempie życia i tak dużej liczbie pacjentów, którzy chorują i umierają na choroby nowotworowe. Na te i inne pytania, wątpliwości odpowiedzą specjaliści z psychoonkologii z dr hab. n. med. Marzeną Samardakiewicz (prof. UM) na czele. Poza tym w konferencji będą uczestniczyć specjaliści: dr hab. n. med. Aleksandra Ciałkowska-Rysz (prof. UM) – prezes PTMP; dr hab. n. med. Małgorzata Malec-Milewska – członek zarządu PTBB, i dr hab. n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska.
Za uczestnictwo w konferencji przyznawane będą punkty edukacyjne oraz certyfikat uczestnictwa.
Konferencja, którą patronatem obejmuje LIL, odbędzie się 12 października w Hotelu „IBIS” al. Solidarności 7, 20-841 Lublin.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji na stronie Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie najpóźniej do 30 września.
https://hospicjum-samarytanin.pl/lubelska-konferencja-opieki-paliatywnej/