Medyczny dekalog AI
Powstająca na naszych oczach sztuczna inteligencja (AI) jest bardzo potężna i zdaje się wręcz nie znać granic. Korzystamy z niej także w medycynie. Jednak ostateczna kontrola i odpowiedzialność za pacjenta należą nie do AI, lecz do nas – lekarzy. Dlatego podjąłem próbę ułożenia wstępnego Medycznego dekalogu AI, który może się stać dla nas szansą na gwarancję lepszego jutra w ochronie zdrowia, bezpieczeństwa naszych pacjentów, z lekarzami jako głównymi decydentami i AI pełniącą ważną rolę wspierającą.
Dekalog AI w medycynie:
- Bądź „człowiekiem pierwszym” i „lekarzem drugim”. Priorytetem zawsze jest człowieczeństwo. Lekarz musi pamiętać o swoim powołaniu do niesienia pomocy ludziom, a nie tylko o technicznych aspektach medycyny.
- Zawsze stawiaj empatię i zrozumienie Pacjenta na pierwszym miejscu wśród lekarskich cnót. Empatia i zrozumienie są fundamentami skutecznej opieki medycznej. AI nigdy nie zastąpi człowieka w okazywaniu tych ludzkich
- Wola Pacjenta jest najważniejsza. Decyzje medyczne muszą być podejmowane z uwzględnieniem preferencji i interesów Pacjenta, a nie wyłącznie na podstawie algorytmów Pacjent ma prawo i może zażądać wykluczenia udziału AI na każdym etapie swojej diagnostyki i leczenia. AI może dostarczać i sugerować rekomendacje, ale ostateczna decyzja należy do lekarza.
- Pamiętaj: Ty kontrolujesz Na początku, w trakcie i na końcu tej relacji. Lekarz musi mieć pełną kontrolę nad procesami wspomaganymi przez AI. Żadna technologia nie może działać autonomicznie bez nadzoru. AI może wspierać procesy decyzyjne, ale ostateczna ocena i intuicja lekarza są niezastąpione.
- Wszystkie medyczne decyzje, w tym te wspierane przez AI, muszą być zgodne z najwyższymi standardami etycznymi i zatwierdzane przez Tu chyba niczego nie trzeba tłumaczyć.
- Nie pozwalaj, by AI zdominowała i kontrolowała Ciebie w decyzjach dotyczących pacjentów. AI nie może przejąć pełnej kontroli nad decyzjami Lekarz musi być zawsze tym, który podejmuje ostateczne decyzje.
- Masz wątpliwości co do decyzji AI? To znak, że należy zwołać konsylium lekarskie. W przypadku wątpliwości dotyczących decyzji AI należy zwołać konsylium lekarskie, aby przeanalizować sytuację wspólnie z innymi.
- Decyzje medyczne zawsze muszą być zgodne z etyką medyczną i ostatecznie zatwierdzane przez wykwalifikowanych lekarzy.
- W kwestii AI obowiązuje Cię zasada ograniczonego Systemy AI nawet te najbardziej przyjazne mogą zostać zhakowane, a wtedy AI poza ludzką kontrolą może oznaczać początek końca.
- Współpraca z AI tylko na warunkach ustalonych przez NIL z pełnym szacunkiem dla technologii Traktuj AI jako przydatne narzędzie zaprogramowane po to, by pomóc w diagnostyce i leczeniu, ale nigdy jako nieomylnej wyroczni.
AI pomimo prób upodabniania się do nas i nadawania jej przez innych ludzi prawdziwie ludzkiego wyglądu, pomimo że świetnie nas naśladuje, to nie jest i nigdy nie będzie prawdziwym człowiekiem. AI jest doskonałym narzędziem programowalnym, a to oznacza, że możesz nie znać prawdziwych algorytmów i intencji tych, którzy je do niej wprowadzili w formie instrukcji. Dlatego w medycynie stosuj zasadę ograniczonego zaufania do AI i zawsze ostateczne decyzje dotyczące zdrowia i życia swoich pacjentów pozostaw sobie lub innym ludziom.
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA
marekderkacz@interia.pl