Profilaktyka po lubelsku
Już po raz czwarty, z okazji przypadającego 22 września Międzynarodowego Dnia Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej, Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców wraz z partnerami: Fundacją Dawców Komórek Macierzystych Szpiku i Centrum Medycznym Luxmed organizuje akcję pod hasłem „Profilaktyka po lubelsku”.
– Do tej pory nasza akcja była inicjatywą realizowaną wyłącznie na terenie Lubelszczyzny. W tym roku to się zmienia, obok 184 przychodni lubelskich w akcji wezmą udział przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej z Poznania i okolic oraz z Podlasia. Są deklaracje, że w przyszłym roku dołączą następne z innych regionów Polski. Bardzo cieszymy się, że akcja rozwija się i przekracza granice województwa lubelskiego – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.
– W ramach akcji pobierana jest krew pacjentom z naszych praktyk na profilaktyczne badanie morfologii. Odbywa się też rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku – informuje Małgorzata Stokowska-Wojda
Podczas wcześniejszych edycji akcji wykonano kilkanaście tysięcy badań morfologii krwi, są też dawcy komórek macierzystych szpiku, którzy zostali dawcami faktycznymi dając tym samym innym jedyną szansą na życie.
Tegoroczna akcja badania krwi odbyła się 24 września i jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem pacjentów. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie. Między 18 a 21 września prowadzona była rejestracja potencjalnych dawców.
Wcześniej odbyły się warsztaty dla lekarzy rodzinnych z zakresu hematoonkologii i transplantologii, które poprowadził Adam Walter-Croneck z Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierowanej przez prof. Marka Husa. Przeprowadzono też szkolenie dla pielęgniarek.
Ankiety i materiał genetyczny z każdej praktyki trafiły do Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Szpiku, która prowadzi rejestr potencjalnych dawców zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa.
aa