Lekarski kalejdoskop
Opaski – SOS dla seniorów
W Lublinie rusza pilotażowy program „SOS dla seniora”. Jego 400 uczestników – osoby w wieku od 60 roku życia, które potrzebują ze względu na swą chorobę, niepełnosprawność i sytuację życiową szybkiej pomocy – otrzyma tzw. opaskę życia. Opaska jest wyposażona w miernik tętna, czujnik upadku, GPS i w sytuacjach zagrożenia życia komunikuje się z Centrum Teleopieki, które m.in. może szybko wysłać do tej osoby karetkę.
Jubileusz farmakologów
XX Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego odbył się w dniach 5-7 czerwca 2019 roku w Lublinie. Uczestniczyli w nim wybitni eksperci w dziedzinie farmakologii doświadczalnej i klinicznej. Poruszano m.in. zagadnienia dotyczące farmakologii depresji, neurodegeneracji, neuropsychofarmakologii, uzależnień, fitoterapii, farmakologii osteoporozy i zaburzeń metabolicznych kości, a także farmakogenetyki, nanotechnologii w farmakologii chorób nowotworowych i farmakoekonomiki.
Brawo kobiety!
Uniwersytet Medyczny w Lublinie szczyci się najwyższym wskaźnikiem prac naukowych, których autorami są kobiety! Uczelnia uzyskała najwyższy wskaźnik prac naukowych, których autorami są kobiety (56 proc.) wg The Leiden Ranking, który mierzy aktywność naukową uczelni w oparciu o wskaźniki bibliometryczne. W tym roku po raz pierwszy zawarto w nim metrykę równowagi płci, która oblicza proporcję kobiet wśród całkowitej liczby autorów prac naukowych.
Straż Miejska ratuje serca
Osiem mobilnych defibrylatorów uzupełni wyposażenie radiowozów Straży Miejskiej w Lublinie. W urządzenia zostaną wyposażone pojazdy, które w danym dniu będą patrolowały ulice Lublina. Defibrylatory znajdują się też w trzech budynkach Urzędu Miasta Lublin: w Ratuszu oraz w biurowcach przy ul. Wieniawskiej 14 i ul. Leszczyńskiego 20. Lokalizacje zostały wybrane z uwagi na fakt, że wiele osób załatwia sprawy w tych miejscach.
Tańczyli i egzotyką bawili
Od 14 do 18 lipca br. dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie tańczyli i śpiewali uczestnicy XXXIV Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Były to zespoły z Turcji, Włoch, Gruzji, Macedonii i Estonii.
Personalia – nowi konsultanci i dyrektor
Akty powołania na stanowisko konsultantów medycznych trafiły z rąk wojewody lubelskiego do: Beaty Matyjaszek-Matuszek (endokrynologia); Iwony Bień-Skowronek (endokrynologia i diabetologia dziecięca); prof. Sławomira Rudzkiego (transplantologia) i do prof. Radosława Roli (neurochirurgia).
Tadeusz Duszyński wygrał konkurs na dyrektora szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.
Czerniaka szukali
Jeszcze w maju, przed zbliżającymi się wakacjami, mieszkańcy naszego regionu skorzystali z bezpłatnych badań dermatoskopem, a także z konsultacji u lekarzy dermatologów, chirurgów i genetyków. W COZL można było także dokonać bezpłatnego pomiaru glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Specjaliści z Centrum Onkologii zachęcali do m.in. profilaktyki czerniaka podkreślając, że w ostatnich latach liczba chorych z czerniakiem niepokojąco rośnie (w 2010 w COZL leczono ponad 400 osób; w 2018 – 633, a do maja br. już 422 osoby).
Zakochani w Beatlesach
Już po raz czwarty w Lublinie pod koniec lipca odbył się międzynarodowy zlot Beatles-fanów. Dwudniową imprezę, która odbywa się w formie artystycznego meetingu, wymyślił lubelski stomatolog Krzysztof Stanisław Werner – pierwsze spotkania fanów The Beatles odbywały się w 1982 roku w klubie osiedlowym na Czechowie. Obecne zloty odbywają się w hotelu „Victoria”. Lubelski Fan Club The Beatles cieszy się coraz większą popularnością.
Glejak – Dzień Otwarty
Na początku czerwca w działającej przy SPSK 4 w Lublinie klinice NanoTherm, w której będą mogli szukać pomocy pacjenci z glejakiem mózgu, odbył się Dzień Otwarty. Licznie przybyli zainteresowani mogli w tym dniu zwiedzić ośrodek, a także spotkać się z lekarzami, którzy wyjaśniali, na czym polega terapia NanoTherm, a także jakie są zasady kwalifikacji do programu leczenia. Na początku będzie to mogła być 20-osobowa grupa chorych z glejakiem czwartego stopnia, którzy są po operacji i wyczerpali dostępne metody leczenia. Ich leczenie sfinansuje firma MagForce w ramach grantu, który otrzymała lubelska Klinika Neurochirurgii.
Aby mężczyźni chcieli dbać
W pierwszych dniach czerwca odbyły się Lubelskie Dni Promujące Zdrowie, którym towarzyszyła konferencja naukowo-szkoleniowa „Zdrowie mężczyzn”. Konferencja jest cyklicznym wydarzeniem o charakterze interdyscyplinarnym, zrzeszającym specjalistów z dziedzin zdrowia publicznego, medycyny, prawa, nauk społecznych i nauk pokrewnych, zajmujących się problematyką zdrowia. W ramach pikniku, który kończył imprezę, chętnym wykonywano badania aorty brzusznej.
Anna Augustowska