Lekarski kalejdoskop
Konsultanci wojewódzcy powołani
Wojewoda Lech Sprawka 30 grudnia 2019 r. powołał na pięcioletnią kadencję konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychologii, hematologii, kardiologii oraz perinatologii, dla których będą to kolejne kadencje. Są to: Alicja Nasilowska‑Barud, prof. Marek Hus, prof. Bożena Leszczyńska‑Gorzelak i prof. Andrzej Wysokiński. Po raz pierwszy powołani zostali konsultanci z dziedziny ortodoncji i geriatrii. To: Monika Smyl‑Golianek i Magdalena Naja‑Wiśniewska,
Akcje poboru krwi
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przeprowadziło w styczniu akcję poboru krwi w całym województwie. Ambulanse pojawiły się m.in. w Łęcznej, Zamościu, Modliborzycach lub w wyznaczonych miejscach jak np. w wiejskiej świetlicy w Potoku Górnym czy Szkole Podstawowej w Firleju. Kolejne akcje prowadzone mają być systematycznie w kolejnych miesiącach, dlatego warto zajrzeć na http://www.rckik.lublin.pl/
Order dla prof. Kutarskiego
Prof. Andrzej Kutarski, który od czterech lat pracuje w Szpitalu JP II w Zamościu i wykonuje zabiegi przezżylnego usuwania zużytych elektrod, znalazł się w gronie osób zasłużonych. 19 grudnia 2019 r. w Pałacu Prezydenckim prof. A. Kutarski odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla rozwoju kardiologii, za osiągnięcia w pracy naukowo‑badawczej i dydaktycznej.
LTN wyróżniło prof. Kockiego
7 stycznia 2020 roku w Lubelskim Towarzystwie Naukowym wręczono doroczną Nagrodę Naukową Lubelszczyzny im. Profesora Edmunda Prosta. Wyróżnieniem uhonorowano prof. Janusza Kockiego z Zakładu Genetyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za badania nad długowiecznością, autyzmem i rozpowszechnianie nauki wśród młodzieży.
8 tys. metrów onkologii
23 grudnia 2019 r. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli oddało do użytku nowy budynek dla pacjentów. Obiekt o pow. 8200 mkw. ma sześć kondygnacji i działa w nim zespół 30 poradni specjalistycznych.
W budynku miejsce znalazła m.in. poradnia onkologiczna, chirurgii onkologicznej, leczenia bólu, ginekologii onkologicznej, okulistyczna, otolaryngologiczna, anestezjologiczna, psychologiczna, także nowe poradnie: medycyny nuklearnej, diabetologii, kardiologii i transplantologii. W nowym obiekcie powstanie też chirurgia jednego dnia z dwoma salami operacyjnymi, apteka i oddział chemioterapii dziennej. Planowane jest także ponowne uruchomienie oddziału chirurgii plastycznej i powstanie nowego oddziału medycyny nuklearnej, gdzie radiojodem będzie leczony rak tarczycy. W 2019 roku, od stycznia do końca listopada, COZL w poradniach, na oddziałach i rehabilitacji przyjął 64 tysiące pacjentów.
Koncert dla szpitala dziecięcego
W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 2 stycznia br. odbył się Świąteczny Koncert Charytatywny. Pieniądze pozyskane z biletów oraz kwesty zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego – komory laminarnej dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
To druga edycja tego artystycznego wydarzenia, w którym dzieci z Miejskiego Zespołu Żłobków wystąpiły razem ze znanymi artystami, m.in Majką Jeżowską, Piotrem Cugowskim. Artystom towarzyszyła orkiestra pod batutą Tomasza Momota. Pomysłodawcą wydarzenia był Piotr Mach, a koncert poprowadziła Ewa Dados.
Anielska gwiazdka
Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie przyszedł Mikołaj i 18 grudnia zorganizował „Anielską gwiazdkę”.
Dzieci dostały prezenty, były gry, zabawy, kolędy w wykonaniu Łukasza Jemioły i dużo uśmiechu, mimo że wszystko działo się w szpitalu. – To właśnie tu dzieci potrzebują szczególnej uwagi i wsparcia – mówiła Natalia Voytsel, prezes fundacji „Gdy liczy się czas”, która zorganizowała akcję wspólnie z lubelskim Centrum Wolontariatu.
Opłatek u Samarytanina
Tradycyjnie, przed świętami Bożego Narodzenia pracownicy, pacjenci i przyjaciele Hospicjum Dobrego Samarytanina spotkali się, by podzielić się opłatkiem i razem kolędować. 18 grudnia przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie odbyło się wigilijne spotkanie przy świątecznym stole. Jak powiedział ks. Mirosław Kalinowski, prezes Hospicjum Dobrego Samarytanina, w tym czasie na oddziale stacjonarnym przebywało 23 pensjonariuszy. Ale to nie wszyscy podopieczni, którymi w grudniu opiekowało się hospicjum. Ośrodek zajmował się też chorymi – było to około stu osób – z okolic Lublina.
UTW na badaniach
Akcję profilaktyczną w kierunku wykrywania tętniaków aorty brzusznej przeprowadzili 12 grudnia 2019 r. lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie wśród seniorów – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej.
– Na spotkanie zgłosiło się ponad 40 osób z naszego uniwersytetu – mówi Czesław Skoczylas, kierownik filii UTW. – Nie wszyscy zostali przebadani, bo okazało się, że rano zjedli śniadanie. Dlatego umówili się na wizytę w Lublinie.
dm
28. Finał WOŚP
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W województwie lubelskim przez całą niedzielę, 12 stycznia, działało 75 sztabów. Lubelscy wolontariusze zebrali 422 tys. zł. W chwili zamykania tego wydania Medicusa na koncie WOŚP było ponad 115 mln zł, ale ostateczna kwota będzie znana po zakończeniu akcji i licytacji w Internecie.
Tekst Anna Augustowska
Fot. Iwona Burdzanowska