Dzielne wcześniaki i dzielne mamki
W Lublinie kolejny raz obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka, który przypada 17 listopada. W szpitalu przy ul. Staszica, gdzie rocznie przedwcześnie rodzi się ok. 50 dzieci, zorganizowano spotkanie rodziców, maluchów i personelu medycznego. Był tort, balony, specjalne dekracje i wspólna zabawa.
Rocznie, w tym szpitalu rodzi się około 50 wcześniaków. – Z tego około 1 proc. to skrajne wcześniaki (urodzone ok. 24 tygodnia ciąży), które wymagają wielotygodniowej opieki na oddziale intensywnej terapii noworodka i żywienia dojelitowego – tłumaczy Monika Wójtowicz-Marzec, kierownik oddziału noworodków w SPSK1.
I dodaje: – Bezcennym lekiem dla wcześniaków jest mleko mam, ale nie wszystkie kobiety, które urodzą przedwcześnie mają od razu pokarm. Dlatego tak nas cieszy to, że w naszym szpitalu od blisko pół roku działa Bank Mleka Kobiecego. Wciąż przypominamy, że zebrane w nim mleko jest przeznaczone dla wszystkich oddziałów neonatologicznych w regionie. Czekamy na zgłoszenia!
Lekarze podkreślają, że wcześniaki karmione mlekiem kobiecym są chronione w znacznym stopniu przed ryzykiem zachorowania na sepsę i zapalenie jelit (NEC); zawarte w tym mleku przeciwciała chronią układ odpornościowy dziecka.
O tym, że z banku warto korzystać są przekonani wszyscy, ale póki co, nie ma stale współpracujących z bankiem. – Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności, związanych z zasadami korzystania z banku – mówi Grażyna Pyszycka-Tymoszuk, kierownik oddziału noworodkowego szpitala przy ul. Lubartowskiej w Lublinie. Kiedy jest taka konieczność z dobrodziejstwa banku mleka korzysta oddział neonatologiczny szpitala przy ul. Jaczewskiego, chociaż tu położne laktacyjne bardzo dbają o edukację mam i starają się, aby stymulować kobiety do samodzielnego karmienia swoich dzieci. Podobnie jest w szpitalu w Białej Podlaskiej.
Mleko od dawczyń (kobiety dzielą się swoim mlekiem honorowo, bez żadnego wynagrodzenia) można przechowywać w temp. minus 20 st. C przez 3 miesiące od daty pasteryzacji. I szpital przy ul. Staszica posiada wszystkie potrzebne do przechowywanie mleka urządzenia i w każdej chwili jest gotowy do przekazania pokarmu dla pacjentek innych oddziałów, u których wystąpił problem z laktacją. aa