Pomogą żyć bez stresu i bez bólu
Uniwersytecki Program Edukacyjny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie 8 marca zainaugurował projekt: „Żyj bez stresu, żyj bez bólu – Uniwersytecki Program Edukacyjny”, który przez trzy lata będzie realizowany we współpracy z Ośrodkiem Terpa w Lublinie oraz z Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.
Projekt jest unikatową inicjatywą, konsolidującą społeczność lokalną wokół problematyki bólu oraz propagującą wzorce zachowań, prowadzące do poprawy jakości życia. Celem projektu jest pomoc osobom żyjącym w przewlekłym stresie i/lub cierpiącym na przewlekły ból, a także zapewnienie wsparcia ich rodzinom i najbliższym. Wykazano, że co czwarta osoba doświadcza bólu i w Europie staje się to problemem społecznym.
– Chcemy pomóc co najmniej 667 osobom żyjącym w przewlekłym stresie i cierpiącym na przewlekły ból – podkreślają organizatorzy tego unikatowego projektu. W jego ramach zaplanowano szereg działań takich jak: wykłady, warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem oraz warsztaty rozwoju osobistego.
Organizatorzy gorąco zachęcają do udziału w projekcie także lekarzy i pracowników ochrony zdrowia, którzy w szczególny sposób są narażeni na stres.
Postaramy się, aby uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę o wpływie stresu na zdrowie, co powinno się przełożyć na umiejętność rozpoznawania u siebie oznak przewlekłego napięcia, stresu i zmęczenia i docelowo zapobiegnie
rozwojowi zaburzeń o podłożu psychosomatycznym, wypaleniu zawodowemu i bólowi. W czasie warsztatów będzie prowadzony trening relaksacyjny – podkreślają.
Uczestnikami projektu mogą być wszyscy – przede wszystkim jednak osoby narażone na dolegliwości fizyczne, w szczególności na ból urogenitalny spowodowany wulwodynią. Problem wulwodynii dotyka do 16 proc. kobiet na pewnym etapie życia – zwykle rozpoczyna się u młodych kobiet, ale może występować u kobiet po menopauzie lub u dzieci. Z inicjatywy ginekolog Ewy Baszak-Radomańskiej (laureatki nagrody National Vulvodynia Association USA – 2012) w Lublinie w 2018 roku powstał ośrodek leczenia przewlekłego bólu urogenitalnego. Dzięki udziałowi Ośrodka Terpa w projekcie jego uczestnicy będą mogli otrzymać kompleksowe wsparcie i pomoc.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest zgłoszenie się do organizatorów, informacja dotycząca rejestracji do projektu znajduje się na stronie – www.zyjbezbolu.umlub.pl
Aby skorzystać ze wsparcia w projekcie należy zostać zakwalifikowanym do udziału w komponencie teoretycznym, tj. 8-godzinnych wykładach „Ból w życiu człowieka”. Wykład dla pierwszych uczestników planowany jest na 11 maja, a dla kolejnych uczestników na 14 września br.
Następnie uczestnicy/uczestniczki mogą wybrać dwie ścieżki wsparcia. Mogą skorzystać z możliwości udziału w bezpłatnych, dwudniowych warsztatach „Radzenie sobie ze stresem”, prowadzonych w małych kilkuosobowych grupach oraz indywidualnego spotkania z psychologiem. Chętni mogą rezerwować miejsca na stronie: e-mail:osrodek@terpa.eu lub wybrać, tel. 512 296 683.
Drugą możliwością jest udział w 5-dniowych warsztatach rozwoju osobistego. Propozycja ta skierowana jest do kobiet narażonych na ciągły stres oraz mężczyzn bliskich kobietom, którzy są zaangażowani w problem stresu i bólu u partnerki. Uczestnicy warsztatów nauczą się kontrolować swoje reakcje na stres oraz planować zmiany bez poczucia lęku. Rezerwacja warsztatów: tel. 603 183 951, zyjbezstresu.flop@gmail.com
Dopuszczalne jest również skorzystanie z obu form wsparcia, a także dodatkowych działań.
W trakcie realizacji projektu zostanie wybranych 20 ambasadorek, których rolą będzie nagłośnienie w mediach problemu bólu kobiecego. Planowane jest ponadto zorganizowanie spotkań – kawiarenek na terenie kilku miast w województwie lubelskim, aby uczestnicy projektu mogli w nieformalnych warunkach porozmawiać i dowiedzieć się więcej o możliwościach radzenia sobie z bólem. Wszelkie działania w projekcie skierowane do uczestniczek/uczestników są bezpłatne. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój”.
Anna Augustowska