Lublin stolicą diabetologii
W dniach 16-18 maja 2019 roku Lublin był gospodarzem XX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Gościliśmy blisko 2 tysiące uczestników. Na uczestników czekało ponad 100 wykładów i ponad 40 paneli naukowych.
[su_carousel source=”media: 4301,4302,4303,4304,4305,4306,4307″ width=”500″ height=”140″ title=”no”]Po 10 latach starań wreszcie się udało – w dniach 16-18 maja odbył się w Lublinie XX Jubileuszowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Bez wątpienia było to największe wydarzenie naukowe i logistyczne w naszym mieście od wielu lat – na zjazd zarejestrowało się około 2 tysięcy uczestników: lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, edukatorów diabetologicznych, studentów medycyny a także przedstawicieli sektora farmaceutycznego.
Uroczyste otwarcie rozpoczęli prezes PTD prof. Maciej Małecki oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Piotr Dziemidok. Uroczystość swoją obecnością uświetnili m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz dziekan II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym prof. Wojciech Załuska.
W inauguracyjnej sesji plenarnej wysłuchano dwóch wykładów: „Cukrzyca oceniana oczami metabolomiki” Michała Ciborowskiego oraz „W pogoni za sukcesem w diabetologii” prof. Małgorzaty Myśliwiec. Część oficjalną zakończył brawurowy pokaz sztukmistrzów.
Program naukowy zjazdu był jak zawsze bardzo bogaty. Wśród wykładowców zagranicznych największe zainteresowanie wzbudził prof. Ralph DeFronzo (Teksas), absolwent uniwersytetów Yale i Harwarda, obecnie pracujący na Uniwersytecie San Antonio w Teksasie, specjalista z zakresu interny, endokrynologii i nefrologii, bez wątpienia ikona światowej diabetologii. Profesor wygłosił kilka niezwykle ciekawych wykładów dotyczących leczenia cukrzycy typu 2. Były to wystąpienia dotyczące racjonalnego podejścia do leczenia cukrzycy, wynikające z patofizjologii, które zakończyły się owacjami na stojąco (rozmowa z prof. DeFronzo na str. 14).
W trakcie sesji Szkoły Pompowej PTD przedstawiono „inteligentne” pompy insulinowe, działające w pętli zamkniętej poprzez aplikację służącą do samodzielnego zamykania pętli. Warto tutaj wspomnieć, że PTD jako pierwsze towarzystwo naukowe na świecie zdecydowało się zająć stanowisko w sprawie pomp „zrób to sam”, zachęcające do dzielenia się swoimi doświadczeniami w tym zakresie, co w niedalekiej przyszłości będzie prowadziło do legislacji takiego sposobu postępowania.
Nie można nie wspomnieć o sesji diabetologii społecznej im. prof. Jerzego Łopatyńskiego, w trakcie której poruszano m.in. kwestie uzależnień u dzieci i dorosłych z cukrzycą i nierówności społecznych, prowadzących do niepowodzeń w leczeniu cukrzycy. Piotr Dziemidok przedstawił prof. Łopatyńskiego jako lublinianina, społecznika, lekarza praktyka, który kształcił wielu lekarzy, nie tylko diabetologów, oraz przyczynił się do rozwoju lubelskiej diabetologii.
Podczas obrad poruszano tematy m. in. dotyczące cukrzycy ciężarnych, zespołu stopy cukrzycowej, powikłań neurologicznych, kardiologicznych, nefrologicznych i okulistycznych, diety, samokontroli i insulinoterapii oraz leków hipoglikemizujących. Wiele miejsca poświęcono nowym technologiom, mającym zastosowanie w monitorowaniu cukrzycy – zapisy z ciągłego monitorowania glikemii i pomp insulinowych określono jako ekg diabetologa.
Tradycją zjazdów diabetologicznych jest koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony jest na organizacje związane ze wspieraniem pacjentów chorujących na cukrzycę. W tym roku beneficjentem została Fundacja Cukierkowo, działająca na rzecz dzieci z cukrzycą. Przed koncertem odbyło się symboliczne pożegnanie ustępującego prezesa PTD prof. Macieja Małeckiego. Zarząd Główny wraz z uczestnikami zjazdu na stojąco odśpiewał specjalnie na tę okoliczność napisaną na cześć Profesora piosenkę, chwalącą osobę i jego zasługi dla PTD.
Gwiazdą wieczoru był obchodzący 50-lecie pracy artystycznej Krzysztof Cugowski, który swój koncert rozpoczął piosenką… „Znowu w życiu mi nie wyszło” – ale nie było to na pewno o zorganizowanym w Lublinie XX Jubileuszowym Zjeździe Naukowym PTD.
Monika Bojarska-Łoś,
Członek Komitetu Organizacyjnego Zjazdu