Lekarski kalejdoskop
Biegali z koziołkiem
Po raz czwarty w Lublinie – tym razem 12 maja – odbył się Bieg Koziołka. Bieg jest wydarzeniem towarzyszącym Maratonowi Lubelskiemu. Uczestnicy mieli do pokonania dystans ok. 11 km. Wśród biegaczy wypatrzyliśmy sporą grupę lubelskich lekarzy.
O leczeniu raka płuc
Jak zawsze liczne grono słuchaczy zgromadziła konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Trudne decyzje diagnostyczne i terapeutyczne w raku płuca”, którą organizuje Katedra i Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie. Konferencję, która odbyła się 13 maja br., i którą poprowadzili prof. Janusz Milanowski i prof. Paweł Krawczyk, była połączona z VI warsztatami edukacyjnymi.
W Lublinie o gastroenterologii
Odbyły się Lubelskie Dni Gastroenterologii. 10-11 maja dyskutowano o chorobach wątroby, trzustki i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Kierownikiem naukowym spotkania była prof. Halina Cichoż-Lach, kierownik Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową UM w Lublinie.
Dzień Zdrowia przy ul. Jaczewskiego
Wyjątkowe konsultacje ze specjalistami i badania – m.in. dla osób z dolegliwościami reumatycznymi; dla kobiet z depresją poporodową, wreszcie diagnostyka osteoporozy w ramach projektu „Zdrowe kości do starości”, to tylko część programu Dzień Zdrowia z Funduszami Europejskimi, jaki odbył się 10 maja w holu głównym szpitala PSK4w Lublinie.
O alergii i stylu życia
Live and Breathe Expo Targi Alergii, Nietolerancji Pokarmowej i Zdrowego Stylu Życia to nowe wydarzenie poświęcone alergii, nietolerancji pokarmowej, atopowemu zapaleniu skóry i innym dolegliwościom, z którymi boryka się znaczna część społeczeństwa. Targom, które odbyły się w Lublinie towarzyszyła konferencja „Alergologia interdyscyplinarna” organizowana pod kierownictwem naukowym prof. Andrzeja Emeryka. Mówiono o astmie, alergicznym nieżycie nosa, alergii pokarmowej, zapaleniach skóry oraz innych schorzeniach np. wstrząsie anafilaktycznym.
Minimalizm rządzi medycyną
Z inicjatywy Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK w Lublinie odbyła się konferencja naukowa „Terapie innowacyjne – minimalizm i precyzja w medycynie”, na której mówiono o stosowaniu terapii innowacyjnych nie tylko w hematologii, ale również m.in. w chirurgii, ginekologii, dermatologii, okulistyce i kardiologii.
Jak zgoda – to budowa
Szpital przy ul. Staszica w Lublinie otrzymał zgodę na wybudowanie nowego – bardzo nowoczesnego, wielopoziomowego gmachu szpitala, który będzie znajdował się na terenie przylegającym do obecnego obiektu od strony al. Solidarności. Jeśli wszystko przebiegnie z planem, budowa może ruszyć jeszcze w te wakacje, a obiekt powstanie w dwa lata.
Ryki znowu ze szpitalem
Jeszcze w czerwcu szpital w Rykach (zamknięty jesienią ub. roku) powinien znowu przyjmować pacjentów. Jego reaktywacja to koszt ok. 4 mln zł – pieniądze na ten cel po połowie wyłożą władze samorządowe i wojewoda.
Kamień węgielny pod stomatologię
Stomatologiczne Centrum Kliniczne Uniwersytetu Medycznego powstanie w Lublinie przy ul. Chodźki. W połowie maja wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję, której realizacja pochłonie 52 mln zł i powinna zakończyć się w 2022 roku. Budynek o imponującej powierzchni ponad 9 tys. mkw. i 6 kondygnacjach będzie nowoczesną placówką dydaktyczną, kliniczną i usługową.
Medykalia – studenci się bawili
Superbohaterowie to temat przewodni tegorocznego korowodu, który rozpoczął Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. Studenci wszystkich lubelskich uczelni bawili się przez 11 dni.