Okulisto, bądź tu!
z dr. hab. n. med. Jerzym Mackiewiczem, kierownikiem Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego Katedry Okulistyki UM w Lublinie, rozmawia Anna Augustowska
- Jak obecnie wygląda organizacja opieki okulistycznej?
– Szacuje się, że w chwili obecnej mamy w Polsce około 3,5 tys. lekarzy z tytułem specjalisty okulisty i około 1 tys. lekarzy ze specjalizacją 1 stopnia, wg dawnego systemu specjalizacji. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy jest to liczba wystarczająca na pokrycie potrzeb okulistycznych kraju, porównując jednak naszą sytuację z danymi z innych krajów na temat liczby lekarzy ogólnie na 1 tys. mieszkańców, to w Polsce jest ich znacznie mniej. W tej sytuacji ważna jest więc „odpowiednia dystrybucja” lekarzy okulistów i wyraźne określenie zadań i kompetencji. W moim przekonaniu większy niż obecnie ciężar w zakresie diagnostyki i leczenia powinien spoczywać na okulistach w podstawowej opiece, tak, aby okulistyka specjalistyczna mogła zajmować się problemami najbardziej złożonymi, zarówno jeśli chodzi o diagnostykę, jak i leczenie. Jak wiadomo okulistyka to dyscyplina chirurgiczna, obejmująca zarówno operacje planowe (najczęściej wykonywana to operacja zaćmy), jak i zaopatrywanie urazów gałki ocznej. W obecnej dobie zarysowuje się trend obserwowany w szpitalnych oddziałach okulistycznych zajmowania się procedurami łatwymi i „opłacalnymi”, co powoduje duże nagromadzenie pacjentów w ośrodkach klinicznych. My oczywiście jesteśmy gotowi do pomocy, ale czasami przekracza to nasze możliwości.
- Czy współczesny świat niesie ze sobą nowe zagrożenia dla kondycji wzroku człowieka?
– Rozwój cywilizacji, jak zawsze ma swoje plusy i minusy. Wraz z upowszechnieniem telefonii komórkowej oraz coraz większą gamą urządzeń elektronicznych, wymagających pracy naszych oczu z bliska (fachowo mówimy „do bliży”) odnotowuje się na całym świecie – również w Polsce – znaczny wzrost pacjentów z krótkowzrocznością. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży, które to grupy używają, a raczej należałoby powiedzieć nadużywają, tego typu urządzeń. Ważne jest z punktu widzenia higieny układu wzrokowego robienie przerw podczas takiej pracy. Kolejnym dużym problemem i wyzwaniem dla okulistów jest tzw. AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. To choroba, która prowadzi do znacznego uszkodzenia widzenia u osób starszych, która nawet zyskała miano „epidemii XXI wieku”. Na szczęście dysponujemy w Polsce programem lekowym, który w sposób planowy umożliwia leczenie dużej grupy pacjentów.
- Zbliża się 3 edycja międzynarodowej konferencji okulistycznej 3rd Kraków – Lublin Ophthalmology Summie. To okazja do spotkania z wybitnymi autorytetami w okulistyce?
– Konferencja jest organizowana wspólnie przez Klinikę Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego Katedry Okulistyki UM w Lublinie i Klinikę Okulistyki i Onkologii Okulistycznej CM UJ w Krakowie i odbędzie się w dniach 14-15.09.2018 w Kazimierzu Dolnym. Konferencja jest adresowana do lekarzy okulistów z całego kraju, a także lekarzy rezydentów, odbywających specjalizację z okulistyki. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym spotkaniu.
Wśród zaproszonych gości będą między innymi profesorowie Antonia Joussen z Berlina, Martine Jager z Leiden i Kai Kaarniranta z Kuopio, a także grono profesorów z Polski. W pierwszej części konferencji skupimy się na badaniach podstawowych w okulistyce (tzw. research) – nowościach w immunologii, patofizjologii i genetyce w okulistyce, oraz nowoczesnych metodach diagnostycznych. W drugim dniu będziemy omawiali zagadnienia dotyczące siatkówki zarówno medycznej, jak i chirurgicznej. Ponadto, korzystając z obecności onkologów okulistycznych, skupimy naszą uwagę na problemie nowotworów gałki ocznej. Mam nadzieję, że konferencja będzie kolejną okazją do połączenia nauki z praktyką, a także, uwzględniając lokalizację konferencji, udanego spotkania towarzyskiego.
Jest nam niezwykle miło zaprosić Państwa do udziału w trzeciej edycji konferencji Kraków – Lublin Ophthalmology Summit.
Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 14-15.09.2018 r. w Kazimierzu Dolnym, jednym z najbardziej malowniczych i urokliwych miejsc w Polsce.
Hotel „Król Kazimierz”, ul. Puławska 86, 24-120 Kazimierz Dolny.
Opłaty:
Do 13 września – 450 zł.
Na miejscu – 500 zł.
Volkswagen Bank Polska SA
96 2130 0004 2001 0456 5735 0004
Termin zgłaszania prac oraz przesyłania streszczeń: 15 lipca 2018 r.
Więcej informacji, w tym program konferencji, znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.klos2018.icongress.pl