Nie przegap terminów!
Artykuł sponsorowany
Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku przeważnie zmusza nas do przeanalizowania swoich dochodów i podjęcia decyzji o sposobie opłacania podatku. Czas nagli bo decyzje trzeba nie tylko podjąć, ale również zakomunikować je organom skarbowym w odpowiednim czasie. Niedotrzymanie terminów ustawowych sprawi, że zostaniemy uwięzieni w aktualnej formie opodatkowania dochodów na cały kolejny rok, co może być przykre, a czasem nawet bardzo bolesne finansowo. Dlatego NIE PRZEGAP TYCH TERMINÓW.
Zbliżający się rok wprowadzi też nową obowiązkową zmianę. Od 1 stycznia 2018 r. w ZUS, zamiast trzech dotychczasowych rachunków na których opłacaliśmy składki, będą obowiązywały indywidualne numery rachunków, przypisane do każdego przedsiębiorcy osobno.
1 stycznia – nowe konta ZUS
Po latach obowiązywania wspólnych dla wszystkich kont bankowych w ZUS przyszedł czas na zmianę w systemie opłacania składek przez przedsiębiorców. Od stycznia 2018 r. każdy przedsiębiorca będzie posiadał swoje indywidualne konto w ZUS, na które będzie wpłacać składki.
Od nowego roku zamiast trzech przelewów, będziemy wykonywać tylko jeden i będzie to zwykły przelew, a nie tak jak dotychczas, specjalny przelew do ZUS. Płacić będziemy więc jedną kwotą wszystkie składki.
ZUS ma czas do końca tego roku na założenie kont wszystkim przedsiębiorcom i poinformowanie ich o tym. Proces ten już się rozpoczął i wielu przedsiębiorców otrzymało pisma z informacją o ich indywidualnym numerze rachunku.
Może się jednak tak zdarzyć, że ktoś nie otrzyma tej informacji na czas. Co wówczas? W takiej sytuacji należy się udać do najbliższego oddziału ZUS. Tam każdy kto się zgłosi otrzyma informację o jego własnym rachunku. Ponadto po 31.12.2017 r. informacje o numerze rachunku będą dostępne również na platformie PUE. Osoby posiadające do niej dostęp będą mogły same sprawdzić jaki numer konta został im nadany.
Ważne jest też to, że „stare” numery rachunków zostaną z dniem 31.12.2017 r. zamknięte i po tym dniu nie będzie można na nie przesyłać pieniędzy. Dla lekarzy – przedsiębiorców oznacza to, że będą musieli poznać numer swojego konta najpóźniej do 10 stycznia 2018 r. bo w tym dniu przypada pierwszy w 2018 r. termin opłacania przez nich składek na ZUS.
20 stycznia – skala czy liniówka
Jeśli aktualnie rozliczasz się według skali, a chcesz przejść na podatek liniowy, lub odwrotnie, powiadom urząd skarbowy o tej zmianie. Jeśli nie zrobisz tego do 20 stycznia, kolejna taka szansa będzie dopiero za rok. Nie przegap tego terminu, bo może cię to kosztować sporo pieniędzy.
Decyzję o tym czy zmienić formę opodatkowania dochodu trzeba gruntownie przemyśleć, a przemyślenia poprzeć analizą swoich obecnych i spodziewanych dochodów, oraz uwzględnić swoją sytuację rodzinną i życiową. Powszechny pogląd o większej opłacalności podatku liniowego jest tylko poglądem. Na decyzję o tym czy rzeczywiście DLA CIEBIE liniówka będzie bardziej opłacalna ma wpływ to, czy rozliczasz się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem bądź z dzieckiem, czy współmałżonek pracuje i zarabia, czy też nie. Czy zarabia dużo czy mało, czy macie dzieci i korzystacie z ulgi na nie, czy nie. Czy oprócz dochodów z działalności uzyskujesz dochody z innych źródeł (np. z uczelni, ze szpitala itp.)? Jaka jest struktura twoich dochodów z różnych źródeł? Czy przewidujesz, że twoje dochody w przyszłym roku znacząco wzrosną lub spadną?
Na opłacalność, lub nie, podatku liniowego wpływają te i inne czynniki, dlatego decyzja o zmianie nie może być pochopna. Porozmawiaj ze swoim księgowym i wspólnie przeliczcie różne warianty. Da Ci to obraz twojej sytuacji i ułatwi podjęcie decyzji.
Zgłoszenia tej zmiany do urzędu możesz dokonać na dwa sposoby. Jeśli posiadasz profil zaufany ePUAP (a zbliżająca się era elektronicznych zwolnień lekarskich wskazuje na to że masz, lub lada moment będziesz mieć), to zgłoszenia możesz dokonać „z kanapy” poprzez platformę CEIDG, składając wniosek o zmianę danych przedsiębiorcy przez Internet. Jeśli nie masz ePUAP, lub nie chcesz tego robić przez Internet, możesz po prostu napisać krótkie pismo do urzędu skarbowego zawiadamiające, że od nowego roku zmieniasz formę opodatkowania x na formę opodatkowania y (np. skalę na podatek liniowy lub odwrotnie). To wystarczy.
20 lutego – miesięcznie, kwartalnie, czy w formie uproszczonej?
Podstawowym sposobem opłacania zaliczek do urzędu skarbowego są rzeczywiste miesięczne zaliczki, tzn. obliczane co miesiąc na podstawie uzyskanych w tym miesiącu dochodów. Jest to bardzo powszechne i wygodne, zwłaszcza, kiedy księgowaniem dokumentów zajmuje się biuro rachunkowe, a twoim zadaniem jest tylko zanieść dokumenty, a potem wysłać przelew do urzędu z kwotą przysłaną przez księgową. Można jednak inaczej i jest to sposób dobry dla osób o ustabilizowanych dochodach. Mianowicie można opłacać zaliczki na podatek dochodowy w sposób uproszczony.
Z grubsza polega to na tym, że bierzemy swój roczny dochód z działalności sprzed 2 lat (w 2018 r. będzie to dochód z 2016 r.) obliczamy podatek od tego dochodu na zasadach jakie nas aktualnie obowiązują (liniówka lub skala), uzyskany wynik dzielimy na 12 równych rat i tak uzyskaną kwotę przelewamy co miesiąc do urzędu skarbowego. Oczywiście na tym nie koniec, bo jeśli w danym roku uzyskamy dochód większy lub mniejszy od tego, który posłużył nam do obliczenia zaliczki, w zeznaniu rocznym będziemy musieli dokonać wyrównania. Wygodne jest to, że już w styczniu możesz przygotować sobie przelewy na cały rok i nie zajmować się tą sprawą przez kolejnych 12 miesięcy. Drugą zaletą jest niewątpliwie fakt, że możesz bardziej elastycznie planować swoje wydatki i w razie nieplanowanego znacznego wzrostu dochodów zareagować zanim trzeba będzie rozliczyć się z fiskusem.
Wariacją w obu powyższych opcjach jest rozliczenie kwartalne. Możesz co kwartał płacić rzeczywistą zaliczkę lub uproszczoną. Wprawdzie jednorazowy wydatek będzie większy, ale przelewów mniej i większa elastyczność w planowaniu wydatków.
Nie zapomnij tylko o powiadomieniu urzędu skarbowego przed 20 lutego. Możesz to zrobić tak samo jak przy wyborze formy opodatkowania dochodów, tj. poprzez CEIDG lub poprzez krótkie pisemko kierowane wprost do urzędu skarbowego.
Przy okazji przypominam, że jeśli ustawowy termin przypada na dzień wolny od pracy, przesuwa się on na najbliższy dzień roboczy przypadający po tym dniu. I tak w styczniu 2018 r. 20 – ty przypada na sobotę, a więc termin na zgłoszenie zmian przesuwa się na 22 stycznia.
Wesołych Świąt i do Siego Roku życzy
Monika Zalewa
Biegły Rewident
Księgowa dla lekarzy
Ekspert w dziedzinie rachunkowości i finansów