Nowocześnie leczą nowotwory krwi
W Polsce co 40 minut ktoś się dowiaduje, że choruje na białaczkę lub na inny nowotwór krwi. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie wykorzystują nowoczesne leki w ramach badań klinicznych i kompleksowo leczą chorych z ostrą białaczką.
W Lublinie pacjenci z nowotworami krwi mogą skorzystać z najnowocześniejszych terapii ratujących życie, które nie są dostępne w ramach standardowego systemu refundacyjnego. Lubelska klinika należy do czołowych ośrodków na świecie w dziedzinie badań klinicznych dla pacjentów z nowotworami krwi.
– W tej chwili prowadzimy ponad 16 międzynarodowych badań trzeciej fazy dotyczących przede wszystkim szpiczaka plazmocytowego, jak również przewlekłej białaczki limfocytowej – mówi prof. Marek Hus, lekarz kierujący Kliniką Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK 1 w Lublinie, w czasie brefingu prasowego z okazji Światowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi. – Kilka badań dotyczy agresywnych nowotworów typu ostra białaczka szpikowa. Dzięki nowym lekom i ich inteligentnej pracy potrafimy zaangażować układ immunologiczny chorego do walki z chorobą, która nie poddaje się leczeniu tradycyjnymi metodami. Październik to kolejny przełomowy miesiąc dla hematologii, ponieważ dostajemy nowe możliwości terapii opartych na innowacyjnych osiągnięciach biotechnologii, które bardzo dynamicznie wkraczają do hematoonkologii. Mamy możliwości leczenia pacjentów lekami, które do tej pory były wyłącznie na etapie badań klinicznych – informuje prof. Hus w rozmowie z Radiem Lublin.
Dzięki zaangażowaniu interdyscyplinarnego zespołu składającego się z pięciu współbadaczy, sześciu koordynatorów, sześciu pielęgniarek oraz sześciu farmaceutów klinika aktywnie uczestniczy w 16 badaniach klinicznych, w ramach których jest obecnie leczonych i monitorowanych ponad 100 pacjentów.
W badaniach klinicznych, takich jak: DREAMM9 (pierwsza linia leczenia szpiczaka plazmocytowego), ABBVIE M22-947 (zaawansowane stadia szpiczaka, z użyciem przeciwciała bispecyficznego ABBV-383), IRAKLIA (nawrotowy szpiczak plazmocytowy) oraz MK1026-008 (przewlekła białaczka limfocytowa w pierwszej linii leczenia), klinika zdobyła prestiżową pozycję światowego lidera. Dodatkowo, w badaniach DREAMM5, DREAMM7 oraz DREAMM14, zespół z Lublina znajduje się w gronie trzech najlepszych ośrodków na świecie. Tego rodzaju osiągnięcia świadczą o wysokim poziomie pracy klinicznej i organizacyjnej. Współpraca z wiodącymi ośrodkami naukowymi oraz publikowanie wyników badań w prestiżowych czasopismach, takich jak „New England Journal of Medicine”, umacnia pozycję kliniki jako wiodącego ośrodka badawczego. Prezentacje ustne na światowych konferencjach, takich jak EHA (European Hematology Association) oraz ASCO (American Society of Clinical Oncology), a także liczne plakaty naukowe również promują osiągnięcia kliniki na arenie międzynarodowej.
W klinice prowadzi się kompleksowe leczenie chorego na ostrą białaczkę. Terapia, co bardzo ważne, odbywa się w jednym ośrodku, począwszy od diagnostyki, poprzez chemioterapię, aż po transplantację szpiku i opiekę potransplantacyjną. Istotny jest tu aspekt psychologiczny – na kolejne etapy leczenia pacjent nie musi trafiać w nowe, nieznane środowisko, co obniża stres i daje rodzinie możliwość opieki nad chorym podczas całego procesu leczenia.
– W tej chwili wykonujemy już pełny profil transplantacji zarówno dawców niespokrewnionych, jak i haploidentycznych – mówi dr Tomasz Gromek, lekarz Oddziału Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK 1 w – Zapotrzebowanie jest ogromne. Co roku kierowaliśmy około 20-30 pacjentów, a czasami więcej, do ośrodków poza Lubelszczyzną.
– Teraz będziemy mogli zapewnić pacjentom ciągłość opieki obejmującej moment rozpoznania, leczenie indukujące, konsolidację remisji choroby, czyli to, co rozumiemy przez przeszczepienie szpiku, również ten okres okołotransplantacyjny i po przeszczepie, w ramach jednego ośrodka, który już znają. Dodatkowo daje to możliwość szybszej reakcji na objawy, na działania niepożądane leczenia, które mogą wystąpić u takiego pacjenta – wyjaśnia Magdalena Kozioł, lekarz Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK 1 w Lublinie.
Jkg, aa, fot. Iwona Burdzanowska