Pigułka kulturalna cz.2
Impresjoniści
Monet, Renoir, Corot i inni
Muzeum Lubelskie na Zamku zaprasza na wystawę Malarze Normandii, która rozpoczęła się wernisażem 1 października i potrwa do 11 grudnia br. W salach Zamku Lubelskiego prezentowanych jest 79 obrazów – przykładów malarstwa francuskiego z kolekcji „Peindre en Normandie” z Caen i kolekcji prywatnej z Paryża.
Istotą kolekcji są malarskie przedstawienia Normandii powstałe pod koniec XIX i na początku XX wieku. Czeka nas spotkanie z takimi malarzami jak: Claude Monet i Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg i Joseph Delattre, Albert Marquet i Raoul Dufy. Jak tłumaczą fachowcy, wybór obrazów dyktowany jest dość szczególnym aspektem – dyskretnym, niekiedy utajonym wpływem pejzażu przy przedstawieniu znanych miejsc i scen, które nie odgrywają wiodącej roli.
Kto jeszcze nie był może udać się na wystawę, po której dwa razy w tygodniu – w piątki o godz. 14 i w soboty o godz. 12 – oprowadzają kuratorzy. Jeśli chcemy posłuchać, jak opowiadają o każdym z obrazów, musimy wcześniej zarezerwować miejsce pod numerem telefonu 81 537 96 61 lub 537 96 62. Taka forma zwiedzania wystawy przeznaczona jest tylko dla indywidualnych osób. aa
Zakonnica szczęśliwa
– Skąd się wzięła siostra Małgorzata Chmielewska? – Z tego co pamiętam – z miłości moich rodziców – pada odpowiedź.
A dalej jest już tylko ciekawiej. O swoim życiu w cywilu, o powołaniu, o szukaniu swojej drogi w życiu zakonnym, o tym, że warto pomagać, w wywiadzie, który z siostrą Małgorzatą Chmielewską, przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia”, przeprowadzają Piotr Żyłka i Błażej Strzelczyk, dzieje się bardzo dużo. Bo i bohaterka tej rozmowy nie jest tuzinkową postacią.
Córka powstańców warszawskich (ojciec był lekarzem, mama nauczycielką), siostra dwóch braci, absolwentka Wydziału Biologii, która po studiach postanawia zostać zakonnicą, koniecznie kontemplacyjną, na początku benedyktynką.
– I wtedy stanęła na mojej drodze dziewczynka (…). Moja pierwsza córka – mówi przyznając, że adoptowała dziecko, bo tak mówi Ewangelia. – Przecież jest tam wyraźnie powiedziane: teraz stoi przed tobą dziecko i masz wybór – albo być świnią, albo nie.
Teraz siostra Małgorzata mieszka w prowadzonym przez sobie domu dla bezdomnych i biednych, wychowuje niepełnosprawnego syna i z pasją, oddaniem i pomysłowością zarządza Republiką Biedaków, „miejscem, gdzie smutek, bieda, nędza i głód mieszają się z niemającym granic poczuciem humoru, dystansem i ironią”.
Autorzy wywiadu namawiają siostrę Chmielewską do szczerych wyznań, zadają pytania, na które pewnie nie wszystkich byłoby stać, ale przede wszystkim słuchają i obserwują: „Poznaliśmy zakonnicę, która zanim wejdzie w swój naturalny rytm dnia, siada w wygodnym fotelu, pije czarną mocną herbatę, odpala kolejne papierosy i wykonuje szereg telefonów (…); poznaliśmy kobietę, która od 30 lat opiekuje się ciężko chorym, adoptowanym synem (…); poznaliśmy kobietę, która każdego dnia żyje z biedakami, bezdomnymi i ludźmi wykluczonymi.
„Sposób na cholernie szczęśliwe życie” to książka, która jest w istocie receptą, którą każdemu z nas, bez względu na światopogląd, wyznanie czy pozycję, przepisuje opowiadając o sobie siostra Małgorzata. Czy trudno zrealizować te zalecenia? Czy trudno pójść w jej ślady? O tym warto się przekonać, sięgając na początku po książkę a potem… kto wie?
Anna Augustowska
„Sposób na cholernie szczęśliwe życie”, s. Małgorzata Chmielewska, z którą rozmawiają Błażej Strzelczyk i Piotr Żyłka, Wydawnictwo WAM 2016.
Niech wena przybędzie!
Do 5 marca 2017 można przesyłać prace na Ogólnopolski Konkurs Literacki im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”.
W konkursie może wziąć udział każda osoba mająca tytuł lekarza lub lekarza dentysty. Prace konkursowe przyjmowane są w trzech kategoriach: poezja, proza non-fiction oraz opowieść pacjenta – opowieść lekarza. W jury zasiadają: Anna Dymna, Ewa Lipska, Maria Szczeklik, Bronisław Maj, Waldemar Hładki, Jarosław Wanecki i Adam Zagajewski.
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Przychodzi wena do lekarza” został ogłoszony z inicjatywy profesora Andrzeja Szczeklika we wrześniu 2011 roku. Po śmierci Profesora, konkursowi nadano Jego imię. Organizatorem konkursu, a także gali wręczenia nagród laureatom, jest wydawnictwo Medycyna Praktyczna. Co roku w konkursie bierze udział kilkuset lekarzy z całej Polski.
Prace należy nadsyłać na adres: wena@mp.pl Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 maja w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Szczegółowe informacje o konkursie na stronie: www.mp.pl/wena