Poskromić próchnicę
Lubelskie. Dentobus na trasie
Poskromić próchnicę
Mobilny gabinet stomatologiczny, czyli dentobus, wyruszył na trasę po Lubelszczyźnie w drugiej połowie maja br. Prowadzi go poradnia stomatologiczna dla dzieci Q-Dent ze Świdnika i to ona będzie leczyć zęby dzieciom do końca czerwca 2022 roku (na tyle lat podpisano kontrakt z NFZ; wartość umowy na rok bieżący to 184,8 tys. zł).
Po co gabinet na kółkach?
Pojazd jest jednym z 16, które w ubiegłym roku zakupiło ministerstwo zdrowia (po jednym dla każdego województwa w Polsce). Nie spotkało się to z przychylnością środowiska. Krytykowano przede wszystkim koszty całego programu. – Skoro jeden dentobus kosztuje 1,5 mln zł, to za tę sumę (po 100 tys.) można wyposażyć kompletnie 15 gabinetów, a w całej Polsce: 15 × 16 = 240 nowoczesnych gabinetów stomatologicznych w szkołach – pisał do redakcji Medicusa Jan Zuchowski, stomatolog z Narola. Jego zdaniem, takie gabinety mogłyby być otwarte co drugi dzień przez cały rok, co pozwalałoby na długotrwałe leczenie oparte na regeneracji tkanek rok za rokiem.
Jednak były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który jest autorem tego pomysłu zapewniał, że dentobusy to początek walki z próchnicą u dzieci, którą
trzeba realizować także w najmniejszych miejscowościach i najmniejszych szkołach.
Do konkursów na obsługę dentobusów nie było łatwo znaleźć chętnych, w niektórych województwach, także w lubelskim, do pierwszej edycji konkursu nie zgłosił się nikt.
Próchnica – wciąż niepokonana
– To nie była łatwa decyzja – mówi stomatolog Marta Kuraszko ze świdnickiej poradni Q-Dent, która ostatecznie wygrała konkurs (w drugiej turze wzięło udział trzech oferentów). – Głównie z powodu kosztów, z jakimi jest związana ta działalność oraz wielu niewiadomych związanych z tym, że jest to zupełna nowość w Polsce. To także wysokie koszty ubezpieczenia samochodu i jego eksploatacji oraz niepewność w organizacji akcji profilaktycznych i leczenia dzieci, na co potrzebne są zgody rodziców.
– Podjęliśmy się jednak tego zadania, bo widzimy w tym sens – wyjaśnia Kuraszko. – Ponad 90 procent 12-latków w Polsce ma próchnicę, to skutek błędów w diecie, fatalnej higieny zębów i wciąż aktualnego przekonania, że „mleczaków się nie leczy” (co często słyszymy od rodziców). Nasza działalność w dentobusie to także szerzenie wiedzy o profilaktyce i higienie jamy ustnej.
– Dentobus jest w pełni wyposażonym gabinetem stomatologicznym. Ma docierać do miejscowości, gdzie nie ma łatwego dostępu do pomocy stomatologicznej a przede wszystkim tam, gdzie nie ma w ogóle gabinetów w szkołach – podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
W gabinecie na kółkach są udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, w tym: lekarskie badania kontrolne jamy ustnej, profilaktyka próchnicy – lakierowanie zębów, wizyty adaptacyjne, usuwanie złogów nazębnych oraz leczenie próchnicy i jeśli to konieczne, także usuwanie zębów.
– Przeprowadzenie badań, czy zabiegów u dzieci wymaga zgody rodzica i oczywiście każdorazowo opiekunowie dzieci wyrażają zgodę na przeprowadzenie przeglądów, zabiegów profilaktycznych czy leczenia stomatologicznego i tu może pojawić się problem z dotarciem do rodziców, czy opiekunów – wyjaśnia Marta Kuraszko. – W określonym czasie, przed naszą wizytą w danej miejscowości, dyrekcja szkoły oraz wychowawcy klas i nauczyciele uprzedzają o tym rodziców, którzy podejmują własne decyzje. Zawsze też zapraszamy rodziców, jeśli chcą być na wizycie z dzieckiem szczególnie na pierwszej, bo ta jest przeglądem stanu uzębienia i planowaniem dalszego postępowania.
Stacjonuje, chociaż podróżuje
W województwie lubelskim zdecydowano, że dentobus będzie w każdej zakwalifikowanej gminie stacjonował ok. miesiąca, co poza przeglądem zębów umożliwi także wdrożenie leczenia.
W pierwszej kolejności, jeszcze w maju, dentobus odwiedził Wolę Sernicką, Nową Wolę i Brzostówkę w gminie Serniki, gdzie przebadano 120 dzieci w tydzień.
W czerwcu dentobus stacjonował w Niedźwiadzie w powiecie lubartowskim, gdzie opieką stomatologiczną były objęte dzieci m.in. ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. W lipcu dentobus stacjonował przy Szkole Podstawowej Brzeźnica Bychawska 123.
– Wakacje są trudnym momentem ze względu na brak uczniów w szkołach, jednak nie rezygnujemy z pracy w dentobusie i lekarz będzie całe wakacje przyjmował chętnych pacjentów, planujemy też odwiedzić również chętne do współpracy domy dziecka w naszym województwie – wyjaśnia Marta Kuraszko.
Harmonogram postoju dentobusu jest zamieszczany na www lubelskiego oddziału NFZ (link: http://www.nfz-lublin.pl/komunikat/3898).
Anna Augustowska
Na terenie woj. lubelskiego w ramach umowy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ funkcjonuje największa w kraju sieć gabinetów stomatologicznych w środowisku nauczania i wychowania. W sumie w szkołach jest ponad 170 gabinetów stomatologicznych i liczba systematycznie wzrasta. W Lubelskiem jest ponad 1,7 tys. szkół.