Supernowoczesne, interdyscyplinarne i konieczne
Rusza budowa supernowoczesnego Zintegrowanego Interdyscyplinarnego Centrum Symulacji Medycznej, które stanie przy ul. Chodźki, w miejscu dawnej stołówki studenckiej, która została wyburzona.
Konieczność tworzenia centrów symulacji wymusza reforma kształcenia lekarzy, na mocy której studenci medycyny nie odbywają już na zakończenie nauki rocznych staży w szpitalach.
W Centrum Symulacji praktyczne umiejętności będą zdobywać studenci piątego i szóstego roku studiów medycznych. Będą mieli możliwość przećwiczenia na fantomach i symulatorach sytuacji, z którymi spotkają się później jako lekarze w codziennej pracy w karetkach pogotowia i na salach operacyjnych. Nauczą się też posługiwać nowoczesną aparaturą – informuje rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Włodzimierz Matysiak.
Imponujący swą sylwetką budynek zaprojektowali architekci z Poznania (ich pracę wybrano spośród kilkunastu, jakie napłynęły na konkurs). W nowym, liczącym sześć kondygnacji budynku powstanie wiele pracowni symulacyjnych m.in. symulator ambulansu, sale do intensywnej terapii, sale operacyjne, pracownie symulacji położniczych, pediatrycznych i pielęgniarskich, prosektorium. Jedno z pomieszczeń przystosowane zostanie do ćwiczenia akcji ratunkowych w sytuacjach odzwierciedlających wypadki drogowe. Będzie też sala konferencyjna na ponad 300 miejsc. Budynek będzie też dysponował podziemnym parkingiem. W pracowniach na fantomach szkolić się będą nie tylko studenci, ale także lekarze oraz służby ratunkowe.
– Budowa obiektu pochłonie 26 mln 680 tys. zł. Będziemy się starać o dotacje – przyznaje prof. Andrzej Drop, rektor UM i dodaje, że wyposażanie całego budynku będzie równie kosztowne. Centra
symulacji istnieją już w uniwersytetach medycznych w Katowicach i Poznaniu. Na całym świecie lekarze zdobywają wiedzę szkoląc się na fantomach. Tak się postępuje na uczelniach w Europie Zachodniej i USA, co nie wyklucza absolutnie pracy z pacjentami.
Centrum stanie przy ul. Chodźki, w kampusie Uniwersytetu Medycznego, obok największej lubelskiej lecznicy, Szpitala Klinicznego nr 4. Wykonawcą będzie spółka Skanska, z którą uczelnia podpisała już umowę. Zakończenie budowy przewidziano na koniec 2017 roku. aa