II posiedzenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie X kadencji

Opublikowano: 3 czerwca, 2026Wydanie: Medicus (2026) 06-07/2026Dział: 4 min. czytania

W dniu 6 maja 2026 r. odbyło się drugie posiedzenie Okręgowej Rady Lekarskiej X kadencji. Obrady otworzył dr n. med. Dariusz Samborski, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej, który powitał członków Rady oraz zaproszonych gości. Szczególne słowa powitania skierował do I Wicewojewody Lubelskiego Wojciecha Wołocha, obecnego podczas posiedzenia.

W trakcie spotkania prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej przekazał na ręce Wicewojewody list wraz z medalem honorowym samorządu lekarskiego przeznaczonym dla Wojewody Lubelskiego.

Był to wyraz uznania dla współpracy i działań podejmowanych na rzecz środowiska medycznego regionu.

Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia była uroczystość wręczenia Dyplomów Wojewody osobom szczególnie zasłużonym dla samorządu lekarzy i lekarzy dentystów zrzeszonych w Lubelskiej Izbie Lekarskiej. Wyróżnienia przyznano lekarzom, którzy swoją działalnością zawodową, społeczną i samorządową, a także zaangażowaniem w rozwój ochrony zdrowia, przyczyniają się do podnoszenia jakości opieki medycznej oraz umacniania roli samorządu lekarskiego.

Nazwiska uhonorowanych odczytał prezes Dariusz Samborski, natomiast wręczenia dyplomów dokonał I Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch. Wśród wyróżnionych znaleźli się: lek. dent. Elżbieta Kuszewska, lek. Janina Szulakowska-Gieroba, dr n. med. Paweł Trubecki, lek. Janusz Hołysz, dr n. med. Jacek Niezabitowski, lek. Andrzej Barszczewski, lek. Wiesław Godzisz, lek. Maciej Jedliński, lek. Andrzej Ciołko, lek. Leszek Buk, dr n. med. Jacek Szkutnik.

Dyplom Wojewody otrzymała również Lubelska Izba Lekarska jako instytucja, co stanowiło podkreślenie znaczenia działalności samorządu lekarskiego w regionie oraz jego wkładu w rozwój systemu ochrony zdrowia.

W dalszej części obrad członkowie Okręgowej Rady Lekarskiej omówili bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem poszczególnych delegatur oraz zatwierdzili składy osobowe komisji problemowych działających przy ORL.

Komisja ds. Konkursów. Przewodniczący: Michał Bąk. Członkowie: Andrzej Barszczewski, Piotr Barszczewski, Leszek Buk, Andrzej Ciołko, Jerzy Kalinowski, Anna Lewandowska.

Komisja ds. Lecznictwa Otwartego. Przewodnicząca: Wioletta Szafrańska-Kocuń. Członkowie: Barbara Hasiec, Monika Bojarska-Łoś, Ewa Choduń, Iwona Bartosiewicz, Władysława Bąk-Kusiej, Ewa Dudko, Teresa Dobrzańska-Pielichowska, Grażyna Wasilczyk, Iwona Czajka.

Komisja ds. Lekarzy Seniorów. Przewodnicząca: Elżbieta Kuszewska. Członkowie: Danuta Błotnicka-Kołodziej, Barbara Gołaszewska, Jan Jabłoński, Stanisława Jakubowska-Kusz, Lucyna Mączka-Fijałkowska, Elżbieta Soboń, Ewa Stankiewicz, Marek Stankiewicz, Elżbieta Walas-Skrzat.

Komisja Etyki. Przewodniczący: Janusz Dubejko. Członkowie: Andrzej Barszczewski, Michał Bąk, Monika Bojarska-Łoś, Barbara Hasiec, Dariusz Malicki, Michał Mełges, Maria Ryss, Ewa Tuszkiewicz-Misztal, Teresa Żukowska.

Komisja Kształcenia Medycznego. Przewodnicząca: Maria Cieszko-Buk. Członkowie: Agnieszka Ponieważ, Marzena Stasiak-Kosarzycka, Zbigniew Orzeł, Agnieszka Sochaczewska-Dolecka, Gabriela Podsiadła-Urban, Agnieszka Wójcicka, Agnieszka Mądro.

Komisja Kultury. Przewodniczący: Dariusz Hankiewicz. Członkowie: Małgorzata Bochenko, Iwona Czajka, Hanna Lekan, Elżbieta Kuszewska, Grażyna Wasilczyk, Marek Stankiewicz, Zbigniew Orzeł, Krzysztof Wałecki, Krzysztof Sak.

Komisja Rekreacji i Sportu. Przewodniczący: Jakub Kosikowski. Członkowie: Kamil Grabik, Julia Krawczuk vel Walczuk, Agnieszka Mądro, Michał Mełges, Grzegorz Nowogrodzki, Grzegorz Pietras, Joanna Szafranek-Pyzel, Wioletta Szafrańska-Kocuń, Marek Zieliński.

Komisja Socjalno-Bytowa. Przewodniczący: Ewa Wróblewska-Sadowska. Członkowie: Władysława Bąk-Kusiej, Dorota Stupak, Krzysztof Wałecki, Jan Jabłoński, Justyna Kłos-Rola, Dominika Szewczuk, Agnieszka Blicharz-Kamińska, Maria Dura.

Komisja Stomatologiczna. Przewodniczący: Janusz Kleinrok. Członkowie: Alicja Niderla, Teresa Ladwiniec, Piotr Wolski, Michał Kyc, Barbara Tymczyna-Borowicz, Agnieszka Sochaczewska-Dolecka, Elżbieta Kornet, Jacek Barański, Karolina Kuśmierz.

Komisja Wykonywania Zawodu. Przewodniczący: Leszek Buk. Członkowie: Barbara Hasiec, Tomasz Puchala, Jacek Szkutnik, Justyna Morylowska-Topolska, Jerzy Kalinowski, Maria Dura.

Dyskutowano również o planach i kierunkach działań samorządu lekarskiego w najbliższych miesiącach. Ustalono terminy kolejnych posiedzeń Okręgowej Rady Lekarskiej w drugiej połowie 2026 r. — odbędą się one 16 września, 7 października, 4 listopada oraz 9 grudnia.

Istotnym elementem posiedzenia było również przyjęcie apelu dotyczącego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2026 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych ratujących życie.

Okręgowa Rada Lekarska w Lublinie zwróciła się do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do zmiany obowiązujących przepisów dotyczących obowiązku posiadania butli z tlenem przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym praktyki prywatne. Apel odnosi się do zmiany lub usunięcia pozycji nr 20 „Oxygenium” zawartej w załączniku do wspomnianego rozporządzenia.

Członkowie Rady podkreślali, że proponowane zmiany mają istotne znaczenie organizacyjne i praktyczne dla funkcjonowania wielu gabinetów oraz praktyk lekarskich, a jednocześnie powinny uwzględniać realne potrzeby bezpieczeństwa pacjentów i możliwości organizacyjne podmiotów leczniczych.

eu