Lekarski kalejdoskop
SOR – jak nowy
Odnowiony, po gruntownym remoncie i modernizacji, w połowie stycznia ruszył Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie – to największy tego typu oddział w województwie. Oddział dysponuje teraz dwa razy większą powierzchnią, pacjenci mają do dyspozycji przestronną poczekalnię, a lekarze nowoczesny sprzęt. SOR ma teraz 12 miejsc obserwacyjnych (internistyczno-chirurgicznych) i trzy łóżka wstępnej krótkotrwałej intensywnej terapii, a także cztery dla pacjentów toksykologicznych. Koszt modernizacji wyniósł 12,5 mln zł.
Otwarte Drzwi w COZL w NFZ
Edukacja zdrowotna to główny cel akcji Otwartych Drzwi, która od lat jest organizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podobnie było w tym roku: konsultacje ze specjalistami z zakresu chirurgii onkologicznej; badania ginekologiczne i ocena znamion na skórze. Natomiast lubelski oddział NFZ przy ul. Koryznowej otworzył drzwi pod hasłem: NieCukrz – cukier szkodzi. Oferowano m.in. darmowe badania, wizytę w dentobusie a także możliwość wyrobienia karty EKUZ.
Młodzi Medycy – szpitalowi dla dzieci
Charytatywny koncert zorganizowali 25 stycznia br. wolontariusze z organizacji skupiających studentów polskich i English Division. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się Młodzi Medycy i Centrum Wolontariatu. Dochód z koncertu, którego gościem specjalnym był Łukasz Jemioła – lubelski wokalista i muzyk – został przeznaczony na zakup sprzętu dla Stacji Dializ Kliniki Nefrologii szpitala dla dzieci przy ul. Chodźki w Lublinie.
Balowali z dobrocią
Po raz dwudziesty drugi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół USzD zorganizowały Bal Charytatywny USzD „I Ty możesz pomóc choremu dziecku”, który odbył się 2 lutego 2019 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dochód z balu zostanie przeznaczony na zakup pomp infuzyjnych objętościowych dla pacjentów leczonych w USzD.
Symulować, aby leczyć
Nowoczesne – wysokiej wierności – symulatory pacjentów: dorosłych i dzieci znalazły się w wyposażeniu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, które otworzono pod koniec stycznia w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Na tym nowoczesnym sprzęcie (urządzenia mówią, reagują na leki itp.) będą się szkolić studenci pielęgniarstwa.
ECMO to ratunek
Płucoserce – ECMO, które przepompowuje krew pacjenta w szalonym tempie 5 litrów na minutę uratowało już ponad 30 chorych. Lubelski szpital przy Staszica dysponuje trzema takimi aparatami i działa w II Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, którą kieruje Mirosław Czuczwar. Urządzenia ratują osoby z ciężkimi urazami wielonarządowymi, ale też pacjentów np. z sepsą, powikłaniami po zapaleniu płuc czy grypy; z niewydolnością krążeniową czy w stanie głębokiej hipotermii.
Dawców przybywa
Niemal 61 tysięcy mieszkańców Lubelszczyzny zdecydowało się zarejestrować na liście dawców szpiku, informuje Fundacja DKMS. To cieszy, bo w ciągu dwóch ostatnich lat liczba dawców z naszego regionu wzrosła o 75 proc. Cały rejestr Fundacji DKMS to już 1,4 mln osób.
Z książką w szpitalu
Bialski szpital rusza z akcją „Z książką łatwiej”, która jest adresowana do najmłodszych pacjentów. To do nich będą przychodzić (i czytać) bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, zawsze z ciekawą książką, pochodzącą z listy lektur, które poleca Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.