Zaczęło się przy ul. Sierocej 4
Przez dwa dni (17-18 listopada) uroczyście świętowano jubileusz 70-lecia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. W otwarciu jubileuszowych obchodów w Lubelskim Centrum Konferencyjnym wziął udział prezes ORL Leszek Buk.
Niezwykle bogaty program rozpoczął się od przedstawienia historii COZL, którą w zastępstwie dyrektor lubelskiego ośrodka prof. Elżbiety Starosławskiej przedstawił dr Krzysztof Paprota, specjalista radioterapii onkologicznej.
Wykład inauguracyjny pt. Postępy w leczeniu okołooperacyjnym nowotworów skóry wygłosił prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Za początek onkologii lubelskiej uważany jest 1953 r. Wtedy przyjęto pierwszych onkologicznych pacjentów w Poradni Onkologicznej przy ul. Sierocej 4. Poradnia mieściła się w przybudówce baraku. Rozpoczęła swoją działalność na podstawie ogólnokrajowego planu organizacji walki z chorobami nowotworowymi przyjętego w 1952 r. Obecne Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, w którym pracuje blisko 2 tys. osób, jest jedynym pełnoprofilowym wysokospecjalistycznym szpitalem onkologicznym na Lubelszczyźnie.
W Centrum funkcjonują: 18 oddziałów szpitalnych, 5 zakładów medycznych, 33 poradnie specjalistyczne, blok operacyjny z 9 salami operacyjnymi i centralną sterylizatornią. Działają: apteka szpitalna, izba przyjęć, ośrodek rehabilitacji, a także: Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia, Centrum Immunologii, Centrum Genetyki Klinicznej, Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, Bank Tkanek i Komórek Krwiotwórczych w ramach Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku.
aa